Reklama

Moravské Las Vegas 2 – Protest proti hazardu v Chropyni

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Dne 18.1.2017 se v 15.00 hodin konal u městského úřadu v Chropyni happening proti hazardu.

Krátce před 15.hodinou se zdálo, že až tolik lidí nepřijde, zejména kvůli velmi chladnému ostrému větru. Nakonec jsme byli velmi příjemně překvapeni.

Občané měli možnost podepsat petici na zákaz či regulaci hazardu v našem městě.

 

Nás petiční stůl:

Zde fronta lidí čekajících na podpis na petici:

O pár minut později svolal pan Vlasatý pomocí megafonu lidi ke schodům radnice a pan Pospíšil zahájil akci úvodním proslovem.

Poté se opět ujal slova pan Vlasatý, který vyjádřil svůj nesouhlas s dlouhodobou laxností města k řešení tohoto problému. Chropyně totiž řeší, nebo spíše neřeší tento problém již od roku 2013. Dále řekl pár slov i bývalý starosta pan Macháček, a také pan zastupitel Charvát.

Poté byl happening ukončen, počasí bylo opravdu velmi chladné.

Lidí se odhadem sešlo něco přes 200, což byla účast, která převyšovala naše představy. Jsme velmi spokojení, že lidé nejsou k této problematice lhostejní. Petice bude k dispozici na více místech v Chropyni, například v obchodu dárkové zboží.

Kam se poděli ti, kvůli kterým byla tato akce svolána?

 

Několik zastupitelů se přišlo na naši akci podívat, většina ale nebyla přítomna. Zda byli na úřadě a měli moc práce, nebo měli jinou práci doma, či mimo město není známo. Taktéž není známo, kde se nacházela paní starostka.

Dále, na naše shromáždění byly zavolány dvě policejní hlídky, které vše pozorovaly z povzdálí. Ohlášení akce je nutno oznámit na policii, podle platných zákonů. Oznámení policii o naší akci učinila paní Jedličková, v té době již však policie o naší akci věděla. Pravděpodobně ze stránek města Chropyně.

Není to jen problém hazardu

Přístup radnice a zastupitelů, jako takového je alarmující. Zastupitelé jsou námi zvolení zástupci nás – lidu. Proč tedy jednají proti nám? Koho tedy zastupují, v čím zájmu jednají ? Je to problém štěrkopísku, je to problém spalovny toxického odpadu, je to problém obnovení naučné stezky, je to problém lázní, problematika RESO, zveřejňování zápisů ze zastupitelstev, teď také problém hazardu…

Tyto všechny problémy naši zastupitelé jen ,,zametají pod koberec“. Když někdo z nich rozvíří debatu, maximální co pro danou věc udělají je to, že si nechají vypracovat posudek. Posudek, kolik by stálo vyvázat se z územního řízení ohledně těžby štěrkopísku, posudek zda se vyplatí odejít z RESO, posudek, kolik by stála lávka potřebná na obnovu stezky, a tak dále a tak dále. Nejlépe se zadá výběrové řízení na posudek, pak se někdo vybere, rok trvá než daný posudek zpracuje, do té doby to ,,vychladne“ a veřejnost zapomene.

To je řešení problémů našich zastupitelů. Alespoň poslední dva roky. Nejméně.

Dává město přednost penězům před problémy občanů?

V minulém roce přibylo do městské pokladny 1 971 270Kč z hazardních her a 251 590Kč z loterií. Velmi oblíbený argument naší paní starostky. Letos by to ovšem mohla být vyšší částka, když máme novou hernu. Jsou snad peníze důležitější, než názor a nesouhlas občanů? A také problémy s tím spojené. Víme nejméně o třech případech přepadení našich občanů ,,hosty“ z heren. Kdyby město rozumněji investovalo, nevypracovávalo nesmyslné posudky a výběrové řízení na ně, jistě by ušetřilo více peněz, než jsou ty, které dostanu z hazardních her.

Cenzura Zpravodaje

Také je od města velice nefér, že rozhoduje, jaké články ve Zpravodaji našeho města mohou být a jaké nesmějí. Nejednou se stalo, že odmítli lidem článek či reklamu. Z našeho Zpravodaje se stal nudný plátek, kde se plné čtyři strany formátu A4 píše o jednáních rady města, další čtyři strany o jednání zastupitelstev (na jednu stranu to je dobře, když tam nemohu být přítomna ráda si to přečtu, ale kolik lidí reálně to zajímá?). Dále pár fotek dětských kroužků a sdružení, reklamy a společenská kronika.

Zmizely jakékoliv rubriky, kde by se mohli obyčejní občané kriticky vyjádřit k městu. Úplně zmizela rubrika – Co nás zděsilo. Na cokoliv, co by bylo k městu kritické, se vyjádří paní starostka, nebo někdo jiný, komentářem, který zdiskredituje celý článek. A to bez vědomí autora a možnosti znovu na tento komentář odpovědět. Jedině dalším článkem v následujícím Zpravodaji.

 

Důrazně proto žádáme zastupitele, kteří se takticky zdržují hlasování, také ty, co jsou pro hazard – zamyslete se. Nejen nad hazardem, ale také nad vašimi ,,řešeními“ problémů.

 

 

 

Gabriela Suchánková za Lužňáky a také za Mladé vlastence.

 5,509 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat