Reklama

České tradice a zvyky – Vodění medvěda

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Masopust a vodění medvěda

Masopust je dle tradice našich předků období zábavy, hojnosti a jídla. Lidé se veselili a užívali si hojnost jídla a pití před začátkem půstu s blížícími se Velikonocemi. Půst začíná 40 dní před Velikonocemi. Účelem půstu má být soustředění věřícího na jeho duchovní růst v rámci přípravy na největší křesťanské svátky roku, což jsou Velikonoce.

Masopust začíná 6. ledna svátkem Tří králů a končí v úterý před Popeleční středou. Masopust patří k původním lidovým tradicím, jeho poslední dny jsou věnované hlavní postavě – masce medvěda. Odtud také pochází název akce – vodění medvěda.

Tradice masopustu

Zprávy o průběhu masopustu jsou známy už od středověku. Lidé se převlékali do maškar, prováděli rozpustilé hry a putovali ulicemi se zpěvem a tancem. Maškarní průvody chodily od domu k domu, maškary v nich tančily a bavily jejich obyvatele. Masky i průběh veselice závisel na místních tradicích. V horských oblastech býval chudší, než v bohatších rovinách.

Proč medvěd?

Medvěd je původním symbolem síly a plodnosti. Byl a dodnes zůstává hlavní postavou všech průvodů. Jeho doprovod tvořili čerti, kominíci, masky zvířat, cikánky, ponocný a různá strašidla s doprovodem muzikantů.

Průvod chodí od domu k domu a medvěd tančí s hospodyněmi i s náhodnými dívkami. Také tropí různé taškařice. Za to bývá odměněn koláči, koblihami a dalším pohoštěním, k nimž patří i štamprle alkoholu.

Tyto odměny jsou tradičním odrazem štědrého období před dobou půstu. Vodění medvěda se zpravidla odehrává v odpoledních hodinách, před večerním pochováním basy. Pochování basy udělá definitivní tečku za masopustními bály, hodováním a zábavami.

Pochovávání basy

Poslední masopustní den, úterý před Popeleční středou, končíval pochováváním basy. Večer po obchůzce končil muzikou a tancem v hospodě. Propije a projí se vše, co se v průvodu vybralo. Tentokrát se však zábava neprotáhla až do rána. Ve středověku se chodilo spát se západem slunce. V novověku končí zábava o půlnoci.

Masopust končí přesně o půlnoci, kdy ponocný zatroubil na roh. Často se ještě pochovala basa, ať už skutečná, nebo figurína. Vynesla se na nosítkách ven a pohřbila se na znamení, že na ni v následujících týdnech nikdo nezahraje.

Lidé věřili, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel, často jako cizinec v zeleném kabátu. Někteří měli hluboko v mysli zasunutou prastarou pověru, že země je do doby, než vydá úrodu, těhotná a proto se po ní nesluší skákat a dupat.

Smyslem vodění medvěda je uvolnit se a pobavit. Často se sejde i celá vesnice. Vodění medvěda se koná v rozmezí od 1. února do 7. března.

 

 

Za Mladé vlastence Gabriela S.

 6,528 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat