Reklama

Něco málo o propagandě

AUTOR PŘÍSPĚVKU

V médiích slyšíme o tom, co je a co není propaganda denně. František Koukolík propagandu definoval jako pokus autorit přesvědčit o své věci co největší počet cílů, tedy lidí. Největším úspěchem propagandy je, že lidé považují myšlenky hlásané propagandou za své vlastní.

Aby k tomu došlo, je potřeba dodržet tři až čtyři jednoduchá pravidla.

Jednoduchost (jednoduchá sdělení =  rychlé přesvědčení a počet přesvědčených)
Vzbuzování emocí (silné, jako je např. strach)
Lidé si to musí umět představit 
Mluvit o tom, co si lid přeje, co očekává, čeho se bojí – lépe než
co a jak funguje

Čísla fungují dobře, až na to, že se jim nedá věřit.

B. Disraeli definoval tři stupně lhaní: 1) lež, 2) hnusná lež a za 3) statistika.

S věrohodností čísel se potýkají i nová média, např. vyhledávače s tzv. SEME – Search Engine Manipulation Effect. Vyhledávač posouvá výše ty hity, které odpovídají očekávání uživatele. Problém nemusí být jen kosmetický, ale výzkumníci pozorovali dopad efektu na rozhodování voličů a procentuální posuny preferencí.

Pokud čteme, že politik XY je oblíbený 30% populace, znamená to, že nejméně 65% ho nemusí a zbytek je neutrální. Jenže to už se většinou v článku čtenář nedozví. Případně se využije mýtu spravedlivého světa, který podle Koukolíka nikdy nebyl a nebude. Další z dobrých strategií jsou hráčův omyl (teď už to musí vyjít) a černé labutě (nepředvídatelné situace).

Propaganda užívá reklamní postupy, ale na rozdíl od reklamy, která má prodat, tady jde jen o politickou moc. Facebook je pro účel propagandy výbornou platformou. Mediální situace v ČR v roce 2008 vypadala následovně: milion a půl denně prodaných výtisků novin a 150 000 účtů na FB. V roce 2016 se denně prodá přes 740 000 výtisků novin a Čechů na FB je přes 4 miliony. Důvody obratu jsou dva. Jednak FB převzal zpravodajskou roli, a za druhé přišla uměle vytvořená krize a s ní i krize médií. Redakce se zeštíhlily, lidé si zvykli na zprávy zdarma a neočekávají velké investigativní zprávy, o které nestojí už ani vlastníci médií. Dnes neexistuje nic na FB, co by bylo skutečně soukromé, ani osobní profil a omezené nastavení. Pokud je člověk veřejnou a mediální osobou, nesmí na FB napsat nic, co by nebyl ochoten zopakovat v přímém přenosu do kamery. FB je totiž nejen zdrojem zpráv pro veřejnost, ale i zdrojem citací pro média.

 1,217 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat