Reklama

Pověst o vzniku erbu města Kolína

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Kolín, město na Labi, dnes průmyslová aglomerace s cca 30 tisíci obyvateli, vzniklo v úrodné blízkosti naší největší řeky až ve 13. století. Je zde hodně zajímavých památek té doby, ale já se chci věnovat zajímavém kolínskému erbu.

 

V erbu vidíme městské hradby, Českého lva, jako symbol královského města a dva zlaté draky. Kde se vzali tito bájné bytosti v erbu? Obecně drak značil zlo, v Kolíně je tomu jinak. Nechme se přenést do světa bájí….

Pověst jsem si vypůjčila z webu http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/kolin/povest-o-dracich-v-kolinskem-znaku

Před dávnými a dávnými časy žil ve sluji pod skálou na břehu Labe u města Kolína drak. Ale nebyl to jen tak obyčejný drak. V noci totiž získával lidskou podobu a navštěvoval lidi ve městě, kterým nosil různé dárky. Lidé ho proto měli rádi. Nikoho nenapadlo přemýšlet nad tím, proč ho vidí jenom v noci. Jednou se stalo, že v okně spatřil krásnou dívku, zamiloval se do ní a ona do něj. Každou noc jí potom navštěvoval pod oknem. Dívka se však po čase začala vyptávat, proč za ní chodí jenom v noci. Drak se zpočátku vymlouval, že přes den odjíždí z města za prací a vrací se až po setmění. Jenže dívce to nestačilo a tak dlouho naléhala, až jí nakonec prozradil, že je přes den drakem a jen přes noc může svou dračí kůži svléct. Té kletby být drakem by ho mohla zbavit pouze dívka, která by se za něj provdala. Dívce to nevadilo a ráda mu slíbila, že si ho vezme za manžela. Otec dívky byl městským rychtářem a již měl pro dceru vyhlédnutého ženicha mezi bohatými kupci. A tak když přišel drak v lidské podobě požádat o dívčinu ruku, vyhnal ho rychtář z domu, že dceru dá jen tomu, kdo má v truhlicích zlato a ne kamení. Drak zmizel a do města se již více nevrátil. Nešťastná dívka ho každý večer čekala a když se ho za celý měsíc nedočkala, skočila z nešťastné lásky do Labe. Protože však draka opravdu milovala, díky kouzlu se také proměnila v draka a od té doby bývalo vidět za ranního rozbřesku u Labe draky dva. Stávali na břehu s jejich hlavy se k sobě láskyplně vinuly. Lidé z okolí věřili, že kdo je spatří, bude mít šťastný život. A proto dali kolínští jejich podobu i do městského znaku.

Tolik z pověsti … Jak to bylo doopravdy se už asi nedozvíme. Také bych Vás touto cestou ráda pozvala na historickou bitvu na kolínské jízdárně, která se koná 13.5. 2017 a letos nese název Johanka z Arku. O podrobnostech z řad šermířů i diváků napíšu příště.

 

 

 2,136 zobrazení celkem,  5 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat

Nezařazené příspěvky

Zhmotněná přání

Jako malé děti jsme si vzdycky něco přáli a většinou

 2,689 zobrazení celkem,  1,909 zobrazení dnes

Číst více »
Nezařazené příspěvky

Zhmotněná přání

Jako malé děti jsme si vzdycky něco přáli a většinou

 2,690 zobrazení celkem,  1,910 zobrazení dnes

Číst více »