Reklama

Vlastenec = sprosté slovo?

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Nelíbí se mi, co se v dnešní společnosti děje. Nejen, že se čím dál více diskutuje na internetu, ale i o to méně se diskutuje jinde, z očí do očí. Hospody budou brzy prázdné, nebo nebudou žádné, například kvůli těžké situaci skrz EET. Nebo kvůli úplnému zákazu kouření. Takže časem odpadnou i diskuze u piva. Ve vesnicích je to často jediné místo, kde se můžou lidé sejít a pobavit se spolu.

Kde tedy diskutovat?

Tímto se tedy dostáváme k tomu, že lidé čím dál více diskutují na internetu, na sociálních sítích a podobně. Musím uznat, že lidé nejspíš nemají ve zvyku příliš psát, některé projevy proto mají gramatické nedostatky. Toto téma se ale rozhodně neomezuje jen na vlastence, jak drze naznačuje jistý pán z časopisu Reflex – Jiří X Doležal.

Teď ale k tomu, co mi vadí. Sama nemám ráda gramatické chyby a ne vždy se mi podaří sladit interpunkci naprosto bez chyby. Ovšem, ne každý za své chyby tak úplně může. V naší společnosti máme různé typy lidí. Někteří třeba trpí nemocí dyslexie nebo dysgrafie. Ačkoliv se snaží, za své chyby nemohou.

Podle chyb se měří inteligence?

Najdou se mezi námi i tací, na které chyba působí jako červený hadr na býka. Neodolají na ně neupozornit. Častokrát se bohužel diskuze zvrtne, a smysl daného příspěvku naprosto zmizí. Je jedno, co jste psali, jak jste to mysleli, jestli bylo cílem na něco upozornit, či přivést lidi k zamyšlení. Jakmile máte v textu jakoukoliv chybu, všichni na ni začnou upozorňovat, diskuze se bude točit pouze kolem toho, a smysl příspěvku se naprosto vytratí.

Neříkám, že by se nemělo upozorňovat na gramatické chyby. Člověk se tím učí. Nicméně, považuji za správné upozornit autora v soukromé zprávě, aby chybu odstranil, než to propírat veřejně u daného příspěvku. Rozhodně si nemyslím, že když někdo udělá chybu, tak je hloupý, nevzdělaný nebo neinteligentní. Třeba je jen unavený po dlouhém dni a prostě si nevšiml.

Vlastenci – nacisté?

Co také vnímám jako problém je, že když se dnes řekne vlastenec nebo nacionalista, je to společností vnímáno natolik negativně, že si tato slova spojí s nacismem. Občas se setkáváme i s názory, že my, jakožto Mladí vlastenci, jsme podobní Hitlerjungend.

Ráda bych řekla, že toto je naprosto mylná představa. Proto vysvětlím tato slova jedno po druhém.

Vlastenec – cizím slovem patriot – je člověk, který má kladný vztah ke svojí rodné zemi. Záleží mu na jejích tradicích, symbolech a je pyšný na její historii.

Nacionalista – je člověk, který zdůrazňuje význam národa a jeho důležitost. Spojuje lidi, kteří mají společný původ, historii, jazyk a kulturu. Národní státy, jak je známe dnes, vznikly právě na těchto principech. Nacionalismus je silnější vlastenectví.

Nacismus – je člověk, který souhlasí s ideologií, kterou propagoval Adolf Hitler. Jedná se o vyhrocený nacionalismus, spolu s prvky rasismu, socialismu, militarismu a antisemitismu. Hlásá podřízenost všech ostatních ras a národností.

 

Sami vidíte, že ač jsou slova podobná, a mnozí si myslí, že nacista je zkráceně nacionalista, není tomu tak. Obě slova mají jiný význam. Napsala jsem to sem proto, že lidé diskutující na sociálních sítích mají často mylné představy a informace a nemají snahu si tyto informace ověřovat nebo vyhledávat. Některá slova jsou společností natolik používaná, ve špatném významu, otřepaná, že časem zdegeneruje jejich původní význam.

A tak se stalo, že slovo vlastenec je používáno s odporem, skoro jako urážka, pro někoho, kdo si dovolí mít rád vlastní rodnou zemi.

 

Za Mladé vlastence,

– Gabriela S.

 2,891 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat