Reklama

Ukliďme Česko 2017

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Dne 8.4.2017 se spolek Mladých Vlastenců zúčastnil projektu Ukliďme Česko. Tento projekt probíhá po celé republice a účasní se ho jak spolky, tak dobrovolníci z řad občanů.

Zde Vám přinášíme reportáž ze dvou míst: z Prahy, kde se úklidu účastnil spolek Mladých Vlastenců a z Chropyně, kde se úklidu již druhý rok ujal spolek Lužňáci, jehož jsem také členkou.

Praha

Úklidu se ujala předsedkyně spolku, Michaela Homolková, místopředseda Milan Roháč a za spolek Čest, Svoboda, Respekt, Jiří Černohorský. Akce začala kolem 16. hodiny na Karlově náměstí a trvala asi hodinu a půl.

Nasbíral se plný pytel. Nejvíce se našlo železných víček od piva. Také jsme zjistili, že je v Praze asi hodně zlodějů, protože jsme našli asi deset elektronických čipů na zboží. Nejkurióznější co jsme našli, byla krabice od kávy z Turecka, a nebo také nůž – rybičku.

Nejsmutnější na celé věci je, že největší nepořádek byl v okolí asi pěti metrů od koše.

 

 

 

 

Chropyně

V Chropyni se spolu se spolkem Lužňáci zapojila jak veřejnost, tak i další spolky. Přítomen byl sbor místních dobrovolných hasičů, kteří se účastnili i loni za deštivých podmínek, stejně jako Moravský rybářský svaz – pobočný spolek Chropyně. Letos se však přidali také rodiče s dětmi. Akce se účastnilo asi 30 lidí.

Úklid probíhal na místech, kudy vedou oblíbené vycházkové trasy, zejména kolem Zámeckého rybníka, na trase naučné stezky, u bývalých lázní, kolem rybníka Hejtman a na Chropyňských loukách a podél toku Malé Bečvy a Svodnice.

Z celkového množství odpadků převládaly zahozené PET láhve a obaly od potravin. O čem tato situace svědčí? Je smutné, když lidé na vycházce obdivují krásu přírody a přitom ji bezostyšně hyzdí odpadky, které jim „odpadávají“ od ruky.

Stejný problém je však také u některých rybářů, kteří nejen že poškozují porosty podél Malé Bečvy, ale nejsou schopni si po sobě uklidit ani plechovky a kyblíky od krmiva a nástrah, přestože jim to přímo nařizuje rybářský řád.

I tak mají účastníci akce dobrý pocit z vykonané práce a radost, že udělali něco pro své okolí.

Po ukončení úklidu byla možnost si společně posedět u táboráku a opéct si pár chutných špekáčků nebo klobásek.

Odvoz pytlů s odpadem zajistila Správa majetku města Chropyně.

 

Děkujeme všem, kdo se této akce zúčastnili po celé České republice.

 

Za Mladé vlastence a za spolek Lužňáci,

-Gabriela S.

 

Zdroje: https://www.novinky.cz/vase-zpravy/zlinsky-kraj/kromeriz/3510-43681-uklid-prirody-v-chropyni-dobrovolnici-vysbirali-pres-tunu-odpadku.html

https://www.facebook.com/MladiVlastenciOficialniStranka/?ref=ts&fref=ts

h

 

 1,720 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat