Reklama

Velikonoční tradice

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Protože se nám kvapem blíží Velikonoce, rádi bychom připomněli svátky, které dodržovali naši předkové.

Velikonoce

Název velikonoce pochází z velké noci ze soboty na neděli, kdy došlo ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jedná se tedy o Křesťanský svátek. Datum velikonoc se mění, je však pravidlem, že připadá na neděli po prvním jarním úplňku.

Velikonoční svátky patří k takzvaným obřadům přechodu, kterým předchází čtyřiceti-denní půst. Tento půst vyvrcholí velikonočním Svatým týdnem, který nám již nastal.

Květná neděle (9.4.2017)

V tento den začíná Svatý velikonoční týden. Připomíná slavný vjezd Ježíše do Jeruzaléma, je to poslední neděle čtyřiceti-denního půstu.

Škaredá středa (12.4.2017)

Nebo také sazometná středa: získala jméno podle toho, že se tento den vymetaly komíny. Podle lidové pověry se v tento den lidé neměli mračit, aby se nemračili všechny středy v dalším roce. V tento den se totiž Jidáš mračil na Ježíše.

 

Zelený čtvrtek (13.4.2017)

Lidé musí jíst pouze zelené jídlo (špenát nebo zelí), aby byli po celý rok zdraví. O Zeleném čtvrtku by si neměl člověk nic půjčovat a s nikým se hádat. Počínaje čtvrtkem utichají všechny zvony, znovu se rozezní až na bílou sobotu. Říká se, že zvony odlétají do Říma. V dřívějších dobách se místo zvonů ozývaly klapačky a řehtačky.

 

Velký pátek (14.4.2017)

Den, který by měli lidé strávit ve smutku a rozjímání. Velký pátek připomíná smrt Ježíše Krista. Lidová tradice hovoří o údajném otevírání pokladů ve skalách. Poklad je možné poznat podle světýlka, nebo svítící kapradiny.

Bílá sobota (15.4.2017)

Ženy podle tradice pekly mazanec a velikonočního beránka. Také zdobily velikonoční vejce. Muži pletli pomlázky z vrbového proutí.

 

Boží hod velikonoční (16.4.2017)

V tento den za svítání vstal Kristus z mrtvých. Podle tradice v tuto neděli všichni spěchali do kostela, kde se světily velikonoční pokrmy – beránek, mazanec, chléb, vejce a víno.

 

Pondělí velikonoční (17.4.2017)

Den koledování a pomlázky. Chlapci obchází s pomlázkou vyšlehat děvčata. K té patří stuhy, které děvčata váží na pomlázku, a také zdobené, pestrobarevné vajíčka, které koledníci dostanou za koledování.

 

 

 

 

 

Tým Mladých Vlastenců

 2,392 zobrazení celkem,  3 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat