Reklama

RECEPTY K ZAVAŘOVÁNÍ BEZ CHEMIE

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Sezóna je tady, některé ovoce dozrává, některé bude dozrávat. V obchodech je obrovský výběr zboží, a kvantita převyšuje kvalitu. A pokud je kvalita v pohodě, tak je to pak o penězích. Recepty jsme všechny vyzkoušeli. Kromě ovoce používám cukr, vodu, popř. suroviny co nejmíň zdraví škodlivé. Velmi vhodne dětem a těm, komu vadí jíst konzervanty, použité v koupeném zboží.

 

RYBÍZOVÁ MARMELÁDA
Na 1kg rybízového protlaku se použije 0,8-0,9 kg krupicového cukru
Je možné dělat z jakéhokoliv rybízu – bílý, červený, černý, anebo smícháním víc druhů. Rybíz se obere, opere po vodou, dá se do hrnce, kde se podlije trochou vody, aby se ovoce nepřipálilo a vaří se, podle stupně zralosti 20-30 minut. Pak se nechá celé zchladnout, protlačí se přes jemne sítko, vzniklá hmota se vlije do čistého kastrolu. Vaří se prudkým varem 15-20 minut, pak se přidá jen 1/4 cukru, tedy 0,2- 0,23kg, 5 minut se musí pořád  míchat a vařit. I pak se stále míchá a přidá zbytek všeho cukru. Po přidání posledního cukru se se může marmeláda vařit nejvíc 10 minut, jinak by dlouhým vařením marmeláda začala řídnout.
Horká marmeláda se plní do menších a nahřátých sklenic. Zavíčkují se a zavařují.

 

MERUŇKOVÁ MARMELÁDA
Na 1kg meruněk (odpeckovaných) 35dkg cukru krupice nebo krystalového
Meruňky se omyjí, nakrájí na čtvrtky, meruňky bez pecek se zváží. Dát do hrnce, podlít trochu vodou, pokud jsou meruňky míň zralé, vody se přidává i víc. Takže se vaří nejprve bez cukru, aby se nepřipalovalo. Často promíchávat. Vaří se, až se za vařečkou začne dělat tzv. cesta, začne se přidávat cukr. Marmeládou s cukrem už se musí stále míchat, vaří se už jen 5-10 minut.
Horké plnit do nahřátých sklenic, zavíčkovat, zavařit.

 

MARMELÁDA Z ANGREŠTU A Z ČERNÉHO NEBO ČERVENÉHO RYBÍZU
Na 1kg angreštu 30dkg rybízu a 80-90dkg krupicoveho cukru.
Opláchlé ovoce do hrnce, podlít vodou a vařit cca 20minut pomalým varem. Hmota se nechá zchladnout, přecedit přes sítko. Dát znovu do čistého hrnce, prudkým varem vařit 15 minut, průběžně míchat. Opět přidat jen čtvrtinu cukru, a hmotou i s cukrem se stále 5 minut míchá. Přidá se zbylý cukr a nejvhodněji je  pak vařit jen 10 minut.
Odstavit, horké se plní do skleniček, zavíčkuje, zavařuje.

 

Recept se zeleninou:

MRKVOVÝ DŽUS : 0,5kg mrkve okrájet, omýt, uvařit s 1l vody. Rozmixuje se. Svaří se 0,25kg cukru s 1l vody, nechá vychladnout. Po vychladnutí se smíchá s rozmixovanou mrkví + přidají se 3l svařené vody a trochu pomerančového sirupu. Dát do ledničky.

 

Marie D.   30.6.2017

 1,853 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat