Reklama

Prezident Miloš Zeman odjel na oficiální návštěvu Polska

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Na třídenní návštěvu Polska odletěl ve středu český prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou do Varšavy, kde neformálně povečeřel se svým protějškem. Ve čtvrtek 10. května přijel do prezidentského pláce. Miloš Zeman položil věnec k hrobu neznámého vojína a jako první zahraniční státník položil květiny u pomníku obětí letecké havárie u Smolenska, který byl odhalen před měsícem. Během setkání s prezidentem Polska, premiérem a předsedy obou komor polského parlamentu se politici shodli na nezbytnosti těsné spolupráce v rámci V4, aby mohly země lépe hájit své zájmy. V pátek 11. května navštíví český prezident unikátní Bělověžský prales.

Prezident Miloš Zeman přicestoval s chotí do Varšavy, kde jej na nádvoří prezidentského paláce uvítal jako první prezident Polska Andzej Duda s chotí Agatou. Odpoledne se sešel s předsedou polské vlády Mateuszem Morawieckim a maršálky polského Sejmu (dolní komory parlamentu) Markem Kuchcińským a Senátu –Stanislavem Karczewským.

Polský prezident poblahopřál Miloši Zemanovi ke znovuzvolení a vyzdvihl, že po tradičním Slovensku je Polsko druhou zemí, kterou Miloš Zeman navštívil.  Český prezident se následně poklonil památce vojákům padlým v boji proti fašizmu u památníku neznámého vojína a položil květiny u památníku obětí letecké nehody u Smolenska v roce 2010, který byl odhalen před měsícem.

Oba prezidenti se během svého jednání shodli na tom, že je třeba posílit soudržnost zemí skupiny V4 (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko), aby tyto mohly lépe hájit své zájmy. Podle polského tisku je důležité, že se prezidenti věnovali otázce migrace. „Vyjádřil jsem i v minulosti solidaritu s postojem prezidenta Dudy, kdy odmítal vměšování do polských vnitřních záležitostí. To samozřejmě vůbec neznamená popření myšlenky Evropské unie,“ řekl Zeman s tím, že země Visegrádu by spolu ale měly spolupracovat „například v otázce migrační krize či plánu Dublin IV, který chtějí tyto země odmítnout,“ řekl Zeman na společné tiskové konferenci po jednání s polským kolegou Andrzejem Dudou. Česká média se více věnovaly ekologické problematice.

V pátek odjede Miloš Zeman do Bělověžského pralesa, který byl ještě nedávno ohrožen masivním kácením. Polsko prohrálo s Evropskou komisí spor o kácení v Bělověžském pralese. V dubnu dal unijní soud Evropské komisi za pravdu v tom, že rozhodnutím o povolení masivního kácení  polské úřady porušily své povinnosti vyplývající ze dvou evropských směrnic týkajících se ochrany životního prostředí – směrnice o stanovištích a směrnice o ochraně ptáků. Polsko bylo přinuceno v pralese těžbu zastavit. V osobě českého prezidenta ale našly polské úřady svého zastánce. I zde soudí, že be se EK neměla vměšovat do vnitřních záležitostí. 

Návštěvou zubří rezervace Bělověžského pralesa a setkáním s vojvodou Podleského vojvodství návštěva prezidenta Miloše Zemana a české první dámy v Polsku končí a prezidentský pár se vrací domů.

 1,083 zobrazení celkem,  4 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat

Nezařazené příspěvky

Zhmotněná přání

Jako malé děti jsme si vzdycky něco přáli a většinou

 3,326 zobrazení celkem,  2,546 zobrazení dnes

Číst více »
Nezařazené příspěvky

Zhmotněná přání

Jako malé děti jsme si vzdycky něco přáli a většinou

 3,327 zobrazení celkem,  2,547 zobrazení dnes

Číst více »