Reklama

«Strategická spolupráce» s německou BMW je minimálně podivná

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Vláda schválila memorandum o spolupráci s německou automobilkou BMW. Na jeho základě by firma mohla dostat investiční pobídku 18,75 milionu eur (asi 480 milionů Kč) k vybudování testovacího centra na Sokolovsku. Podle ČTK o tom informovala mluvčí automobilky Barbora Peterová,která rovněž uvedla, že o žádosti o pobídku se bude ještě jednat. Jak se dále ve zprávě uvádí, vláda zatím uzavřela S BMW memorandum. a rozhodnout o podpoře se má v červnu.

BMW plánuje do testovacího polygonu pro autonomní řízení (tedy stroje s robotizovaným řízením) investovat 6,35 miliardy Kč, a vytvořit několik set pracovních míst. Vývojové a testovací centrum má zahrnovat více než 100 kilometrů zkušebních tratí včetně různých technických zařízení na celkové ploše přibližně 525 hektarů.

Podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Tomáše Hünera, má tato investice znamenat údajně stovky pracovních míst, včetně těch vysoce kvalifikovaných, jako jsou technici nebo odborníci na digitalizaci a autonomní řízení.

Je vcelku pochopitelné, proč se firma BMW rozhodla zbudovat tento polygon v Česku. Důvody jsou minimálně tři:

  • Levná pracovní síla umožní Němcům pořídit velmi slušný výsledek za relativně velmi málo peněz s vysoce kvalifikovanými odborníky. I za stavbu i za lidi by v Německu firma zaplatila podstatně víc, než u českých otroků (eventuálně může najmout na stavbu Ukrajince, Moldavany nebo Poláky a vyjde ji to ještě levněji).
  • Další tunel na dividendy, které budou vyváděné do zahraničí. Češi budou dělat za pakatel a Česká republika také dostane zlomek peněz. Ta větší část bude vyvedena do Německa.
  • A to se jeví jako docela vážný důvod. V případě válečného konfliktu – agrese paktu NATO proti Rusku, na který se NATO připravuje, bude se Rusko bránit ostřelováním strategických cílů. A víme snad, jaké «bezpilotní» automobily či stroje chce na našem území BMW vyvíjet a testovat? Jde o civilní nebo vojenskou techniku? Takže když Rusko odvetně udeří, tak raději po těch českých «untermenších»?

Společnost může podle ČTK obdržet pobídky (čti bonusy od státu) ve formě hmotné podpory pro strategickou investiční akci do výše až deset procent (zhruba půl miliardy korun – pozn. red.) způsobilých nákladů, slevy na dani z příjmů, hmotné podpory na vytváření nových pracovních míst a hmotné podpory na rekvalifikace nebo školení zaměstnanců.

Další superkšeft?

Takže nejen, že firma ušetří tím, že bude vyvádět zisky z naší země. Ještě bude mít slevy na daních a i tím drancovat českou pokladnu. Na každý pšouk jí bude poskytována podpora českého státu. No to je opravdu opět velmi výhodný kšeft pro Českou republiku a její občany.

A ještě má český národ dávat hlavu na špalek za říšské zájmy? Pravda, to už tu bylo před 80 lety a nutno přiznat, že jako diverzanti se Češi osvědčili na výtečnou.

Nutnou podmínkou pro získání všech těch zmíněných výhod je ovšem získání statutu strategické investiční akce a vláda (zatím v demisi)  by měla s automobilkou BMW podepsat prohlášení o strategické spolupráci. Čím je tato akce strategická? 

Podle ČTK je součástí prohlášení záměr získat stavební povolení ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 a zajistit zahájení provozu nejpozději ve čtvrtém čtvrtletí 2022. Vláda má zároveň uznat, že BMW potřebuje dokončit výkup pozemků od současných vlastníků do 31. prosince příštího roku, aby mohly být zahájeny práce. A to Karlovarský kraj už slíbil, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum. Podle odhadů to bude stát 40 milionů korun.

A že se to děje kousek od německých hranic? To už snad nikoho ani nepřekvapí. Vždyť přece jde o «strategickou spolupráci».

-rzk-

 884 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat