Reklama

Američané budou prodávat Evropě zkapalněný plyn – ruský

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Do Spojených států byla vyslána třetí dodávka zkapalněného plynu z ruského Jamalu. «Zdá se, že třetí náklad zkapalněného plynu z Ruska, s překládkou v Evropě, míří na americký terminál Everett», napsala do Tvwitteru redaktorka OCIS Ruth Liao. Podle jejích údajů se zkapalněný plyn převáží tankerem Gaslog Hong Kong. Nyní je v Atlantickém oceánu a 26. července by měl tanker dorazit do USA. Tyto údaje potvrdila i řada ruských médií, jako například list Kommersant, agentura RIA nebo Eurasia Daily. 

Podle údajů navigačního portálu Marinetraffic, opustil tanker přístav v Amsterdamu 18. července. Ve stejný den odplul z tohoto přístavu směrem do Sabetty (přístav na poloostrově Jamal v Karském moři) také tanker «Boris Vilkickij», který dopravuje do Evropy zkapalněný plyn z Jamalu.

Tanker Gaslog Hong Kong může naložit jednorázově něco málo přes 100 milionů krychlových metrů plynu. A není to poprvé. Celkově jde už o třetí dodávku zkapalněného plynu z Jamalu do USA. Jako vlastník plynu pak může vystupovat, stejně jako v předchozích případech francouzská společnost Engie, ktré zatím patři terminál Everett, anebo terminál Total. Právě ten druhý je součástí projektu «Jamal SPG» a od dubna tam míří dodávky pouze na základě dlouhodobých smluv. Což ovšem vůbec nebránilo jedné francouzské společnosti, aby plyn přeprodala jiné francouzské firmě.

Amerika vydírá Evropu, ale naběhla si na evropský plán „B“. Rusko dodává i do Ameriky i do Evropy a pozice německých terminálů sílí

Dvě předchozí dodávky plynu z Jamalu do USA připadly na zimu, kdy v americkém státě Washington, kam spadá terminál Everett, prudce poskočily ceny za plyn. Důvodem bylo extrémně chladné počasí a nedostatek plynové infrastruktury pro dodávky uvnitř USA.


Teď jsou ceny za zemní plyn v USA nízké. Takřka dvakrát nižší, než v zimě – 95 USD za tisíc krychlových metrů (tzv. «kubíků»). Zásobníky plynu jsou ale v USA nyní na minimální hranici za posledních 5 let – něco málo přes 56 miliard krychlových metrů. Američtí tradeři  ovšem mají zájem dovážet plyn z USA do Asie, kde se ceny kvůli horku drží trvale na vysoké úrovni – cca 340 USD za kubík. Proto dodávka ruského plynu francouzskou společností do amerického regionu s nedostatečně rozvinutou infrastrukturou plynovodu může být částí přípravy na zimní sezónu, kdy ceny na «modré palivo» půjdou v USA nahoru. Navíc je třeba vzít v úvahu, že v Americe ještě nenastala teplotní špička, kdy se spotřeba elektrické energie zvyšuje maximálně a pochopitelně s tím také stoupají ceny.

Vzhledem k tomu, že USA vydírají EU a požadují, aby Evropa brala od Ameriky její zkapalněný plyn (když už jí /Evropě/ dovolí, aby budovala Nord Stream 2), dostávají se tyto hrátky do paradoxní situace. Evropa jako úlitbu bude sice odebírat «americký» zkapalněný plyn, který ovšem bude do USA přivezený Francouzi z ruského Jamalu. Zdá se, že Americký «strýček Sam» možná docílil toho, že bude dodávat zkapalněný plyn do Evropy, ale nesměje se mu snad už jen líný.

 4,543 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat