Reklama

Komunisté se rozhodli podpořit Babišův kabinet

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Širší vedení KSČM se v sobotu dohodlo, že podpoří menšinovou vládu Andreje Babiše. Podmínkou bylo splnění sedmi základních komunistických požadavků. Poprvé od roku 1989 tak vznikne vláda se zjevnou podporou komunistů. Otázka zní, zda  Babiš dodrží, co komunistům slíbil.

V sobotu 30. června se vedení Komunistické strany Čech a Moravy sešlo na jednání, kde se mělo rozhodnout o podpoře kabinetu Andreje Babiše ve vládní koalici s ČSSD. Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa došlo mezi vládou a komunisty k ujednání, které respektuje základní programové požadavky KSČM.

Komunisté například trvají na zákoně o všeobecném referendu, zdanění církevních restitucí, zvyšování minimální mzdy nebo na ochraně přírodního bohatství České republiky. To se má například odrazit v převodu vodních zdrojů na stát, kraje či obce,  nebo zabránění přechodu nerostných ložisek do zahraničních rukou.

Otázkou však zůstává, co všechno Andrej Babiš dodrží. Už před tím, než získal podporu komunistů totiž v některých svých rozhodnutích „spojence“ ignoroval, ať už se to týkalo jmen konkrétních ministrů nebo správní rady ČEZu.  Podobné hrátky by ale mohly být v budoucnu pro Babiše nebezpečné, protože komunisté v takovém případě nevylučují vyvolání hlasování ve sněmovně o nedůvěře vlády.

Pro podporu vlády hlasovalo 54 členů vedení KSČM, jeden se zdržel a 23 delegáti byli proti. Většinou šlo o ty, kdo se obávají, že v nadcházejících komunálních volbách by mohla podpora Babišovy vlády komunistům uškodit.

O vládě má sněmovna hlasovat 11. července. Vláda tak vzniká za podpory dvou stran, které u voličů výrazně ztratily na oblibě. Zejména v případě ČSSD bylo jasné, že si ji občané ve vládě nepřejí. Volič však zjevně začne politiky zajímat opět až v okamžiku, kdy se budou blížit další volby. Je ovšem otázka, zda tyto strany ještě budou zajímat voliče.

 902 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat