Reklama

Rebe David Bohbot: Na válku nejste připraveni

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Přijdeme jako sekulární Evropa o svou identitu snáze, protože nám chybí víra a hodnoty? Oslabuje nás to vůči muslimům, kteří jsou vyzbrojeni ideologií, že jsou vyvolený národ? Na tuto a některé další otázky odpovídal rabín a cvičitel bojového výcviku Krav Maga – David Bohbot, který už 20 let žije v Praze (část rozhovoru převzata z časopisu Security), kde je i celý rozhovor.

SE: Přijdeme tedy jako sekulární Evropa o svou identitu snáze, protože nám chybí víra a hodnoty? Oslabuje nás to vůči muslimům, kteří jsou vyzbrojeni ideologií, že jsou vyvolený národ?

DB: Řekl bych to spíše opačně, neoslabuje to vás, ale posiluje to naopak je. Využívají to jako kritiku vašeho způsobu života. Vidí vás jako lidi bez duše a říkají to nahlas.

SE: Je tedy podle vás šance, aby vedle sebe bez konfliktů existovaly tak odlišné kultury?

Odpověď najdete právě v Izraeli a je zřejmé, že to moc nefunguje.

Jaký vidíte podíl Západu na všem, co se nyní děje?

Evropa je nerozhodná a nejednotná. Vytvořit Evropskou unii byla možná chyba. Je to vidět na uprchlické krizi. Uvnitř EU máte úplně jiné názory a výsledek je, že neděláte nic. Je také ostuda, že některé evropské země podporují skupiny typu Hamás, které jsou postaveny na úplně stejné ideologii, jako je Islámský stát. Jen nemohou expandovat, protože my je držíme „na uzdě“. Evropští politici, kteří je podporují, nechápou, že ten boj není jen mezi námi a Palestinci, ale mezi Palestinci a celým světem.

Celý svět se ale děsí zhmotnění extrémismu právě v podobě tzv. Islámského státu. Je to tedy reálná hrozba?

Islámský stát není až tak důležitý, důležité je, aby Evropa a celý západní svět byl mnohem silnější a jednotnější. Měli byste se snažit o dobré vztahy se zeměmi, kde je většina lidí pokojná, jako je třeba Tunisko nebo Alžír, a podporovat je proti radikalismu. Kdyby tyto státy padly, začne třetí světová válka. Ale zpátky k IS. Asi vás překvapím, když řeknu, že jsem rád, že vzniknul, protože radikální skupiny byly a jsou všude, ale byly chytřejší. Islámský stát udělal dvě pozitivní věci – za prvé ukázal, jak jde rychle radikalizovat a přesvědčit muslimy, aby přešli na jejich stranu, a za druhé se díky němu svět probudí.

Jen aby nebylo pozdě. Jsme podle vás vůbec připraveni na případný válečný konflikt, respektive na (již v tuto chvíli) množící se teroristické útoky?

Samozřejmě, že nejste připraveni. Otázka je, co s tím budete dělat. Například Česká republika teď nemá v podstatě armádu. Naštěstí máte dobré policejní speciální jednotky a máte pár opravdu špičkových vojáků, ale to nestačí. Kdo šetří na penězích, doplatí na to v životě. Nechci nikoho strašit, ale do metra, tramvaje, autobusů či na letiště u vás dostane každý a bez problémů.

 1,575 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat