Reklama

Zpravodajská svodka o Donbassu a nejen o něm od B. Weitingerové

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Zpravodajská svodka Boženy Weitingerové o DOnbassu a klíčových událostech ve světě na středu, 26.září.2018: 
1; Ruská vláda se snaží zastavit růst cen benzinu. Ropná lobby je proti. Ruské úřady se pokoušejí za každou cenu zastavit prudký nárůst cen benzinu, který se očekává od počátku roku 2019.

2; Skandál v ukrajinské armádě. Systém řízení vojsk je chráněn těmi nejprimitivnějšími hesly. A přitom na Ukrajině funguje osm fondů NATO pro kybernetickou ochranu.

3; Homodiktatura na Ukrajině. Turčinovova žena informovala o spiknutí Rothschildů a Sorose. Čím hrozí Ukrajině genderová rovnost a přijetí antidiskriminačních rozhodnutí vůči komunitě LGBT?

4; Zrada: Trump prohlásil Haagský tribunál za nezákonný. USA nebudou žádným způsobem podporovat mezinárodní trestní soud, prohlásil Trump.

5; V OSN jsou šokováni ukrajinskou blokádou Krymu. Říká ochránce lidských práv. Totální blokáda Krymu zorganizovaná ukrajinskými úřady šokovala účastníky 39. zasedání Rady pro lidská práva OSN.

6; Vojenská základna USA v Polsku bude namířena proti Rusku, hlásí ruské ministerstvo zahraničí. Plány na vytvoření vojenské základny USA v Polsku předpokládají přesun sil k ruským hranicím.

7; Ruské ministerstvo zahraničí odpovědělo na odmítnutí ukrajinských úřadů prodloužit smlouvu o přátelství. Ukrajinští politici se za použití protiruské rétoriky snaží posílit své pozice v nadcházejících volbách, prohlásili na ruském ministerstvu zahraničí.

8; Nález desetiletí. U portugalských břehů byla objevena loď s cennými artefakty. Na dně poblíž lodě byla nalezena stará děla s portugalským znakem, koření a úlomky čínského porcelánového nádobí.

9; Miliardář Abramovič se zbavuje britských aktiv. Přepsal veškerý majetek v Londýně na svou bývalou manželku Dášu Žukovovou.

10; Jak neofeministky zlikvidovaly jednoho ze sta amerických intelektuálů. Z pozice šéfredaktora knižního přehledu listu The New York Times propustili Iana Burumu, člověka, který byl legendou.

11; Volby v Doněcké republice. Kdo se stane hlavou státu? Bylo zveřejněnou video s besedou novináře Alexandra Čalenka s moskevsko-doněckým politologem Denisem Denisovem o volbách nejvyššího představitele Doněcké republiky.

12; Navzdory Washingtonu. Berlín přichází na nové plusy „Severního proudu – 2“. Zahraniční surovinové projekty Ruské federace vyvolávají zákonitý poplach u hlavního geopolitického a finančního soupeře – USA.

13; Hrozivá síla Ruska. Desítky bojových letadel ruského letectva byly přesunuty na Krym kvůli raketovým bombovým útokům. Informuje o tom ruské ministerstvo obrany.

14; Ukrajina riskuje, že zůstane tuto zimu bez tepla. Ukrajinské úřady se chystají znovu zvýšit ceny plynu, což povede k ještě vyšší ceně topení.

15; Příroda proti Ukrajině. Bezpečnost země je ohrožena. Podle informací zveřejněných ukrajinským ministerstvem zemědělství a výživy se jakost obilí prudce zhoršila.

16; Donbas: Napětí na frontě roste, byly zlikvidovány pozice a obrněná technika ukrajinské armády. Ukrajinská armáda zesiluje útoky. Síly protivzdušné obrany Luganské republiky sestřelily útočný dron ukrajinské armády.

17; Ukrajinští „Vikingové“: Romantika, na které vyrůstají vrahové. Za jediný den stihli ve Lvově představit knihu o hrdinných nacistech a uspořádat krvavá jatka. Členové nacionalistických organizací zaútočili na lvovské antifašisty, kteří v klidu hráli fotbal v jednom z obvodů Lvova.

18; Rusové dluží na spotřebitelských úvěrech 7% HDP. Rusové nadále (a stále rychleji) hromadí dluhy v rámci nezajištěných úvěrů.

19; Pýcha USA – „zlaté rakve“ F-35 mají znovu poruchy a hrozí smrt pilotů. Program vývoje F-35 stála USA zhruba půl druhého bilionu dolarů, což je pro srovnání zhruba 25 ročních státních rozpočtů České republiky.

20; Děripaskovi bude zkrácena pomoc od státu. Pomoc „Ruským autům“ a skupině GAZ Olega Děripasky bude významně zkrácena. Výhody budou trvat pouhý rok.

21; Doněcká republika: Demontáž „korporace“ pod krycím názvem „ministerstvo pro příjmy a daně“. V Doněcké republice v souvislosti s výměnou vedení začaly významné administrativní změny. Včetně finanční sféry.

22; V Turecku nechápou: Jak se Putinovi daří všechny ovládat? Dobrá otázka. Pokládají si ji i na Ukrajině…

23; Novinky z „izolace“ Ruska. Z Petrohradu do Berlína pojedou přímé vlaky. Mezi Berlínem a Petrohradem se objeví přímé železniční spojení. Trasa povede přes Kaliningrad.

24; Rusům se pokoušeli zakázat vyslovovat slovo „Krym“ v OSN. Ironičnost situace spočívá v tom, že zákaz vycházel ze zasedání Rady pro lidské práva OSN. Nakonec si to přece jen rozmysleli.

25; Volker slavnostně předal Porošenkovi deklaraci o neuznání připojení Krymu k Rusku ze strany USA. „Sloužící prosťáček dostane odznáček“…

26; Macron kritizoval USA v OSN, aniž jmenoval. Macron zkritizoval jednostranný přístup „některých velmocí“, které se „považují za děsně silné“. Šlo především o politiku sankcí vůči Íránu.

27; Tenhle konflikt se dá zastavit velice rychle, říká zástupce šéfa Zvláštní monitorovací mise OBSE o válce v Donbasu. Alexandr Hug oznámil, že v říjnu opustí svou funkci.

28; Jak se vyvíjí „nejdalekonosnější“ puška na světě? Ruští ostřelovači jsou připraveni překonat svůj vlastní světový rekord v délce přesného výstřelu (4,210 metrů), při kterém by zasáhli cíl na vzdálenost 4,7 km.

29; Občan Německa ukrajinského původu oznámil bombu na záchodě v kyjevském McDonaldu. Muž tvrdí, že si nedělal legraci. Naopak projevil bdělost a nečekal, že ho za to policie zadrží. Policisté však žádnou bombu nenašli. Muž byl zadržen na 72 hodin.

30; V Brazílii se kandidáti na prezidentskou funkci jeden za druhým ocitají v nemocnici. Hospitalizován byl i kandidát s nejvyššími předvolebními preferencemi.

31; Porošenko prodává svou loděnici. Informoval o tom tiskový tajemník ukrajinského prezidenta Svjatoslav Cegolko.

32; Porošenkovi v USA zazpívali „Mnohá léta“. Video z akce zveřejnil na své stránce tiskový mluvčí prezidenta Ukrajiny.

33; Raketový komplex Bastion zlikvidoval lodě cvičného nepřítele v Arktidě. Byly zveřejněny působivé záběry. Použita byla nadzvuková protilodní raketa s plochou dráhou letu.

34; Státní duma schválila změny v důchodové reformě předložené Putinem- Rozhodnutí bylo přijato jednomyslně.

35; Serena Williams předčasně ukončila sezónu po skandálu na USA Open. Rozhodnutí odstoupit ze soutěže v Číně umožní účast ruské tenistky Jekatěrině Makarovové.

36; Ukrajina vyčerpala veškeré kvóty na dodávky zboží do EU. Ukrajinským exportérům došly veškeré kvóty na bezcelní export na trhy EU.

37; Nejvyššího představitele Ukrajinské pravoslavné církve zapsali do databáze skandálního Mirotvorce. Duchovní Ukrajinské pravoslavné církve se dostali do databáze „separatistů“ po odmítnutí podpořit autokefalii na Ukrajině.

38; Na západě Ukrajiny byli zaznamenáni „zelení mužíčci“. Létají vrtulníky, neznámé osoby v maskách s automatickými zbraněmi blokují silnice. Co se děje, nikdo neví, píší média.

39; Na Ukrajinu se žena nejstudenější zima za sto let. Jsou první oběti na životech. Abnormální mrazy mohou Ukrajinu sevřít už v listopadu.

40; Šedivá vítězství Kyjeva. Bylo by to směšné, kdyby to nebylo smutné. O víkendu ukrajinská armáda oznámila „obrovské vítězství“ na donbaské frontě. Ve skutečnosti se jen zmocnili nehlídané a nechráněné obce Svobodnyj v šedé zóně.

41; Byl zadržen bratr bývalého nejvyššího představitele Dagestánu Abdulatipova. V kanceláři poslance Národního shromáždění Dagestánu Radžaba Abdulatipova probíhá domovní prohlídka.

42; Putin na mé svatbě vadil jen Ukrajině, říká rakouská ministryně zahraničí. Zdůraznila, že v Evropě vnímají Rusko jako partnera v Sýrii.

43; Neklid v Ingušsku. Policejní orgány musely použít sílu. V Kremlu potvrdili existenci „určitého vnitřního napětí“ v regionu.

44; Po Zacharčenkově smrti je třeba vstoupit do Ruské federace, říká Čičerina. Známá rocková muzikantka vypráví o svém přátelství s dnes již zesnulým nejvyšším představitelem Doněcké republiky a o tom, proč mnozí umělci odmítají vystupovat v Donbasu.

45; Vojáci ukrajinské armády masově rozkrádají palivo a vyměňují majetek za alkohol. Prodej pohonných hmot v ukrajinské armádě se dostal na novou úroveň a navzdory protiopatřením obyvatelstvo nadále jezdí na vojenské pohonné hmoty.

46; V Čečně došlo k mohutnému výbuchu. V obci Gechi v Urus-Martanovském okrese v Čečně došlo k výbuchu zásobníků paliva u benzinové pumpy.

47; Ukrajinská námořní flotila informovala, proč „plovoucí šrot“ vplul do Azovského moře. Lidé zde čekají vojenské námořní síly. Spoléhají na to, že bude odrazovat Rusy od drzých provokací v Azovském moři.

48; Ukrajinská armáda uskutečnila úder na jih Doněcké republiky. Byli zraněni civilní obyvatelé. Zranění byli převezeni do ústřední nemocnice v Novoazovsku.

49; Porošenko prošel s křikem kolem vyjednávací místnosti Ruska v OSN, ale omylem vstoupil k Lavrovovi. Předtím Porošenko během 73. zasedání Valného shromáždění OSN projednal s vůdci EU možnost vyslání mírových sil OSN na Donbas.

50; Historická událost. Čečna a Ingušsko podepsaly dohodu o vzájemné hranici. Dohodli jsme se na tom, že mezi námi nebudou kontroly, všechny silnice budou otevřeny, opraveny a vyasfaltovány.

51; Trump se těší na nové setkání s Putinem. Předtím Trump prohlásil, že jeho setkání s Putinem v Helsinkách je jedním z nejlepších, které kdy měl.

52; V Ukrajinské pravoslavné církvi usvědčili představitele Konstantinopolu ze lži. Metropolita Luganský Mitrofan vyvrátil prohlášení představitele Konstantinopolu o statusu Ukrajinské pravoslavné církve v mezicírkevních vztazích a jeho slova o návštěvě Konstantinopolského patriarchy v Kyjevě bez pozvání před deseti lety.

53; Trump poděkoval Rusku za „zpomalení“ vojenských akcí v Idlíbu. Ale stejně tak učinil napůl buranským způsobem tak typickým pro Spojené státy.

54; Anatolij Šaríj rozcupoval ukrajinská média. Známý ukrajinský novinář a videoblogger Anatolij Šaríj provedl vynikající demonstraci toho, čím se stala a jak hluboko klesla ukrajinská média.

55; Právo beztrestně zabíjet. USA vedou válku proti Haagskému tribunálu, aby skryly své válečné zločiny. Američtí občané jsou pro vyšetřovatele a prokurátory mezinárodního soudního dvora v Haagu nedotknutelní.

56; Volby jsou blízko. Proč Porošenko prodává svůj podnik na výrobu bojových člunů? Fond Prime Assets Capital oznámil brzký prodej.

57; Vítězství je blízko! Na Ukrajině vynalezli umělé sádlo. Na Sumské zemědělské univerzitě vynalezli způsob, jak vypěstovat „zdravé“ sádlo bez prasat.

58; Britská premiérka v OSN obvinila Rusko z použití chemických zbraní. Je to jasný signál Asadovu režimu. Všichni, kdo nesou vinu na použití chemických zbraní, budou nalezeni a voláni k odpovědnosti.

59; Lavrov varoval Západ před údery v Sýrii. Rusko varuje západní země před novými údery na území Sýrie.

60; Maďarské ministerstvo zahraničí obvinilo Porošenka z podněcování nenávisti k Maďarům. Maďarský ministr zahraničí prohlásil, že ukrajinský prezident Petr Porošenko podporuje podněcován nenávisti vůči Maďarům.

61; Propagandisté ze společnosti Bellingcat zveřejnili „skutečné“ jméno Ruslana Boširova. Podle jejich informací byl devětatřicetiletý muž, plukovník zahraniční rozvědky Anatolij Vladimirovič Čepiga v roce 2014 vyznamenán titulem Hrdiny Ruska.

62; Ukrajinský diplomat řekl, jak se Kyjev pokoušel vměšovat do voleb v USA. Administrativa prezidenta USA opakovaně mluvila o vměšování ze strany Ukrajiny do voleb v roce 2016.

63; Na Krymu komentovali informaci o tajném vodovodu z Ukrajiny. Poslanec Státní dumy Ruské federace za krymský region označil informaci ukrajinských policistů o existenci tajného vodovodu za blábol.

64; Vždyť mohl jet ve vyšívance… Ukrajinci se vysmáli fotografii Porošenka s Trumpem. Na internetu se široce probírá Porošenkova fotografie s Trumpem v navlas stejných kravatách.

65; Prostě pojede domů. Ukrajinský ministr zahraničí se rozhodl vyhostit maďarského konzula ze Zakarpatska. Ministři zahraničí Ukrajiny a Maďarska se nedohodli na společném postoji v souvislosti s vydáváním maďarských pasů občanům Ukrajiny.

66; Ve Velké Británii vysvětlili odmítnutí spolupracovat s Ruskem na případu Skripalových. Velká Británie odpovídá na žádosti Generální prokuratury Ruska o právní pomoc při vyšetřování incidentu odmítnutím.

67; Porošenko předal generálnímu tajemníkovi OSN nótu o ukončení platnosti smlouvy o přátelství s Ruskem. Informoval o tom tiskový tajemník prezidentovy administrativy Svjatoslav Cegolko.

68; Nepřípustná úroveň. USA obvinily Čínu z vměšování do vnitřních záležitostí. USA obviňují Čínu z toho, že její vměšování do jejich vnitřních záležitostí dosáhlo nepřípustné úrovně.

69; Co se děje s Donbasem? Známý člen domobrany, velitel brigády Vostok a velitel doněcké Alfy Alexandr Chodakovskij píše o složitých časech, ve kterých musíme žít. „Co pro tebe můžeme ještě udělat, náš malý kousku země“, ptá se Chodakovskij.

Zdroj: rusvesna.su

 909 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat