Reklama

Zpravodajská svodka B. Weitingerové o Donbassu a zbytku světa

AUTOR PŘÍSPĚVKU

I dnes se den pestřil událostmi, které nejsou bohužel zrovna příjemné. Nedobré zprávy se týkají především Ukrajiny, kde prezident Porošenko, nadšený z toho, že odtržení od ruské pravoslavné církve, i když nezákonné, je na dosah, nařídil, aby se po Donbassu střílelo vším, čím ukrajinská armáda disponuje.

1; Ukrajinští poslanci ignorovali kulatý stůl o Minských dohodách organizovaný v Europarlamentu. Ve středu se konalo zasedání u kulatého stolu na téma „Minsk-2 nebo válka. Perspektivy vyřešení konfliktu v Donbasu.

2; Ve Státní dumě označili Trumpův slib odpovědět Indii za nákup S-400 za totální nesmysl. Jak poznamenal první místopředseda výboru Státní dumy pro obranu Alexandr Šerin, Trumpovy sliby připomínají předsmrtné křeče.

3; Nabiullina informovala, co znamená odliv kapitálu z Ruska. Rozhodně nejde o nelegální vývoz peněz ze země.

4; Místopředsedu centrální banky Andreje Kozlova zavraždili v roce 2006 za odhalení bezprecedentního schématu vyvádění peněz do zahraničí.

5; Generální tajemník zahnaný do kouta. Proč Jagland mluvil o možném vyloučení Ruska z Rady Evropy? Jagland prohlásil, že Ruská federace může být vyloučena z orgánů Rady Evropy, pokud neobnoví platby příspěvků.

6; Náhlý útok Islámského státu. Byly zabity „Bílé helmy“ a ukořistěny chemické zbraně. Informuje o tom Ruské centrum pro smíření znepřátelených stran.

7; V Nejvyšší radě vyzvali k zavírání do vězení za propagaci homosexuality. Iniciátorem návrhu zákona je poslanec za Opoziční blok Olexandr Vilkul.

8; MMF se lekl, že přebytečné příjmy za ropu půjdou na Putinovy květnové výnosy. Mezinárodní měnový fond zvýšil prognózu ohledně růstu ruské ekonomiky na rok 2019 o 0,3 procentního bodu na 1,8%.

9; Bojovníci Doněcké republiky pomohli dětem na frontové linii. Situace v Stachanovce je mimořádně složitá.

10; Oni si tě najdou! Kadyrov se zlobí kvůli videu, kde čečenský muž srazil ruského chlapce.

11; Chcípající Pobaltí. Vymírající region se změnil v poslední místo pobytu starých lidí. Analytici jsou přesvědčeni, že v současné době Pobaltí fakticky vymírá, a to velmi rychle.

12; Chceš-li mír, připravuj válku. Ruská ekonomika odolává sankčním úderům. Omezující opatření se zavádějí s pozoruhodnou pravidelností, ale ve výsledku ruská ekonomika velmi dobře odolává.

13; V Kyjevě se rozhodli pohřbít Minské dohody. Definitivně skoncovat s procesem mírového urovnání mohou kyjevští politici už v nejbližší době.

14; Soumrak rozumu. Ve sporu s banderovci nelze ničeho dosáhnout. Logické argumenty jsou naprosto k ničemu. Jim nejde o nalezení pravdy, oni potřebují jen vyhrát ve sporu za absolutně jakoukoli cenu.

15; V Německu ocenili ruské auto Aurus. Rusko touží vstoupit mezi automobily třídy Premium a vytvořit konkurenci britským značkám Rolls-Royce nebo Bentley.

16; Senátu USA je připraven dát Evropě miliardu dolarů za odmítnutí ruského plynu. Dodávky energetických zdrojů po celém světě je jeden z nejdůležitějších bodů v americké administrativě.

17; Američané riskují, že se nestihnout dostavit do války s Ruskem. Nemají dost lodí. Pokud válka začne zítra, pro USA nebude snadné přesouvat tanky, těžká děla a další zařízení.

18; Ukrajinský poslanec informoval, jak Volker vydíral Nejvyšší radu zrušením protiruských sankcí. Ve vysílání ukrajinské televizní stanice to řekl poslanec Alexandr Vilkul.

19; Forbes: Ruská ekonomika je připravena na jakékoli sankce. Ruská ekonomika už od roku 2014 funguje v těch nejpesimističtějších podmínkách a Ruská centrální banka je na sankce připravena.

20; Ukrajina poskytla Spojeným státům a Izraeli na otestování S-300 pomocí stíhaček NATO, píší média. Delegace z USA a Izraele navštívily Ukrajinu za účelem nastudování charakteristik protivzdušných raketových komplexů S-300. (Pravda, jedná se o komplexové veterány z 80. let)

21; Už je známo, který klub je připraven se ujmout Kokorina a Mamajeva. Připomeňme, že oběma fotbalistům hrozí odnětí svobody.

22; V USA byl zadržen terorista, který chtěl odpálit devadesátikilovou bombu. 6. listopadu proběhnou doplňovací volby do Kongresu, což nutí některé Američany k panice.

23; Zatímco všichni hledí na Sýrii, Rusko operuje v Africe. Evropský tisk vyjadřuje obavy. Rusko přetahuje na svou stranu důležitý region – Severní Afriku.

24; FSB a Vyšetřovací výbor přišly provést domovní prohlídku k viceprezidentovi Spojené letecké korporace. Viceprezident OAK měl na starosti plnění státních dohod ohledně speciálního leteckého oddílu Rossija.

25; Ukrajinská církev zatím nedostane autkefalii, říká rakouský metropolita. V kuloárech Synody Ekumenického patriarchátu vysvětlili, že rozhodnutí bylo prozatím odloženo. (Istanbulský (konstantinopolský) patriarcha všek mluvil o příštím týdnu).

26; Ve Státní dumě prosí Putina, aby zastavil reformu pojištění motoristů (OSAGO) a prověřil pojišťovny.

27; Byl nalezen Čečenec, který urazil Rusa. Čečenec, který v opilosti hodil prázdnou láhev po mladém člověku, který seděl proti němu v autobusu, se omlouvá za svůj nedůstojný čin.

28; FED „vyšinul“ USA. Kurs dolaru začíná být nevysvětlitelný. Neexistuje jasné vysvětlení, proč dolar nedostal podporu v souvislosti s náladou na snížení rizik.

29; Bez EU by se zhroutil svět, říká Federica Mogherini. Zavřete oči a představte si na okamžik, že EU zmizí ze světové scény. Na měsíc nebo třeba jen na několik dní.

30; Muniční sklad ukrajinského ministerstva obrany u obce Ičňa nadále vybuchuje. Během uplynulé noci bylo možno pozorovat zvýšení intenzity výbuchů v prostorách, kde pokračuje doutnání.

31; Světové akciové trhy byly zasaženy panikou. Na akciových trzích dochází k panickým výprodejům a dolar se ve čtvrtek propadl vůči většině světových měn.

32; To má být nějaké interview? Ruské ministerstvo vnitra zveřejnilo záběry z výslechu Mamajeva a Kokorina. Fotbalisté, kterým hrozí podle článku 213 ruského trestního zákoníku až sedm let vězení si při výslechu počínali různě.

33; Během startu rakety Sojuz došlo k havárii nosiče. Kosmonaut Ovčinin a astronaut Nick Hague se připravili k nouzovému přistání.

34; Posádka Sojuzu přistála v Kazachstánu. Posádka přistála, Všichni jsou naživu a zdrávi, informoval šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

35; Ukrajinský vojenský transportér narazil u Dněpropetrovska do mikrobusu. V důsledku havárie jsou zranění.

36; Půjdou si sednout všichni. Kokorinův bratr byl zadržen, další dva lidé z opilecké společnosti jsou vyslýcháni. Devatenáctiletý Kirill Kokorin, který se 8. října rovněž účastnil obou rvaček, byl po výslechu zadržen.

37; První závěry z havárie Sojuzu. Program startů k Mezinárodní kosmické stanici bude přehodnocen. Rogozin inicioval vytvoření státní komise na vyšetření příčin mimořádné události. Na Mezinárodní kosmické stanici zůstane na neurčitou dobu posádka složená ze tří lidí.

38; Izraelská armáda omylem použila systém protiraketové obrany „Železná kupole“. Komplex „Železná kupole“ odpálil raketu kvůli chybnému rozpoznání cíle.

39; Ukrajinská armáda utrpěla ztráty. Úroveň vojenské discipliny ozbrojenců ukrajinské armády zůstává kriticky nízká, což vede ke zvýšenému počtu ztrát.

40; Jako hlavní znečišťovatel planety byla označena společnost Coca-Cola. Ekologičtí aktivisté z různých zemí se vyslovují pro zákaz či omezení používání plastových obalů.

41; Objevily se podrobnosti z likvidace ukrajinských vojáků v Donbasu. Za posledních 24 hodin přišli ukrajinští okupanti o čtyři lidi, kteří byli zabiti, a o tři, kteří byli zraněni.

42; Internet může dnes večer zkolabovat. O problémech, které mohou zasáhnout uživatele po celém světě, informuje organizace ICANN, která spravuje názvy domén.

43; Byla zveřejněna předběžná příčina havárie Sojuzu. Automatika vyhodnotila poruchu jako kritickou a okamžitě zapojila systém havarijní záchrany.

44; Ponorka „Krasonodar“ zbavená dodávky elektřiny dosedla na dno v Černém moři. Během dvou hodin ponorka zůstávala zcela bez elektřiny, činnost posádky byly přerušena. V Černém moři se konalo vojenské cvičení, pří kterém byla evakuována posádka ponorky . Další ponorková cvičení – tentokrát Severní flotily – proběhlo v Barentsově moři včetně torpédové střelby.

45; Byl by takový ohlas na řádění opilých fotbalistů v případě, kdyby židlí nedostal po hlavě šéf automobilové sekce ministerstva průmyslu a obchodu Ruské federace, ale třeba nějaký bankovní úředníček nebo student?

46; Grojsman hovořil s beznohým robotem „Sofií“ o historii Ukrajiny. „A proč v ruštině?“, zlobí se patrioti. Podle odpovědí lze usuzovat, že se Sofií si předtím „popovídali“ specialisté z SBU.

47; Konstantinopol sňal klatbu z odpadlíka Filareta a promluvil o „nezákonné anexi“ Kyjevské metropolie Ruskou církví v roce 1686. Klatbu ovšem může sejmout pouze ta církev, která ji uvalila. Nezákonné, nekanonické jednání je tedy na straně istanbulské (konstantinopolské) pravoslavné církve.

48; Návrh Ruska ohledně mírových sil v Donbasu je pro USA nepřijatelný, říká Volker. Oznámil to během telefonické tiskové konference pro novináře v Bruselu.

49; Sbohem, Rado Evropy. Rusko se nevrátí do „cirkusu s gumovými rukavicemi“. Toto rozhodnutí bylo vyvoláno odložením projednávání rezoluce o reformě pravidel hlasování ve Sdružení. Radě Evropy tak budou hodně chybět ruské peníze.

50; Byly zveřejněny záběry s kosmonauty z porouchaného Sojuzu. Ve čtvrtek došlo k první havárii v pilotované kosmonautice v historii současného Ruska.

51; Známý herec spáchal sebevraždu v moskevské věznici. Herec Michail Fatějev odpykávající si trest za intimní korespondenci s nezletilými, spáchal ve věznici sebevraždu.

52; V Tatarstánu byl zadržen šéf ruského křídla Hizb ut-Tahrír. Kromě FSB se speciální operace účastnilo ministerstvo vnitra a Federální služba vojsk Národní gardy.

53; Stíhačka F-16 explodovala a poškodila několik dalších letadel. Ve čtvrtek 11. října na letišti Florennes ve Valonii došlo k explozi F-16 patřící belgickému letectvu.

54; Porošenko povolil okupačním silám v Donbasu střílet ze všech zbraní, které jsou k dispozici. Porošenko přikázal vedoucím vojenské operace v Donbasu, aby používali všechny síly a prostředky „jako odvetnou palbu“.

55; Pentagon zastavil veškeré lety stíhaček F-35. Pentagon vydal příkaz zastavit veškeré lety stíhaček páté generace F-35. Musejí je dopracovat.

56; Nejvyšší představitel Baškirie odstoupil. Hamitova dále oznámil, že nebude kandidovat v nadcházejících volbách v roce 2019.

57; Záhadná smrt devatenáctileté smluvní vojačky ukrajinské armády. U Avdějevky zahynula devatenáctiletá vojačka 92. brigády ukrajinské armády Olesja Baklanova. Oficiálně byla zasažena ostřelovačem. Ale ve skutečnosti šlo o smrt následkem střepinových zranění vzniklých při neopatrné manipulaci s granátem. Ostřelovač nikdy nevystřelí dávku, ale jen jednu ránu.

58; Bezprecedentní antikanonické kroky. V Ruské pravoslavné církvi jsou rozhořčeni zrušením klatby z Filareta.

59; Rozhodnutí o poskytnutí autokefalie Ukrajině bylo už schváleno, tvrdí Porošenko. Poznamenejme, že Konstantinopolský patriarchát oznámil pouze začátek procesu poskytnutí autokefalie.

60; Istanbul (Konstantinopol) se rozhodl otevřít na Ukrajině klášter pod jurisdikcí Bartoloměje. Synoda Konstantinopolské církve dal pokyn k obnově své stavropegie – kláštera.

61; V Rusku se konalo cvičení strategických jaderných sil. Ozbrojené síly Ruska 11. října na pokyn prezidenta Vladimira Putina provedly cvičení strategických jaderných sil.

62; Byl zveřejněn text prohlášení Konstantinopolského patriarchátu ohledně Ukrajiny. Synoda Konstantinopolského patriarchátu na zasedání ve čtvrtek 11. října schválila několik rozhodnutí ohledně otázek kolem ukrajinské církve.

63; Hořce toho lituje. Kadyrov informoval o potrestání Čečence, který urazil ruského chlapce v Moskvě. Ramzan Kadyrov, kterého včera rozčililo video na sociálních sítích, informoval o ukončení nepříjemné události.

64; Děsivá dopravní nehoda v Čuvašsku. Zahynulo dvanáct lidí. Příčiny havárie nejsou prozatím známy. Přicházejí rozporuplné informace o počtu obětí.

65; Ve Lvově obsadil muž mateřskou školku. Ve Lvově neznámý člověk obsadil místnost mateřské školy č. 188. Do objektu mateřské školy pronikli rodiče dětí jiné mateřské školy (č.42) a další osoby. Neznámí vynášejí nábytek a vyměňují zámky ve dveřích.

66; Začne něco strašného. Ruská pravoslavná církev komentuje rozhodnutí Istanbulského (Konstantinopolského) patriarchátu. Rozhodnutí Synody Konstantinopolského patriarchátu způsobí katastrofální škody.

67; Ukrajinské úřady požadují, aby se trestalo použití Krymského mostu. Postup Ruska i ve vodách Azovského moře prý vytváří velmi nebezpečnou situaci pro evropskou bezpečnost jako celek.

68; Vývoz kapitálu ze země se rekordně zrychlil. Jen za poslední čtyři měsíce roku 2018 může být z Ruska vyvezeno 25 až 32 miliard dolarů.

69; Soud zadržel fotbalisty Kokorina a Mamajeva. Byl zadržen i Kokorinův mladší bratr Kirill.

70; Temná diktatura. Maďarské ministerstvo zahraničí velmi tvrdě kritizovalo ukrajinskou moc. Maďarský ministr zahraničí Péter Sijjártó ukrajinskou moc vůbec nešetřil. Nejvyšší rada Ukrjainy prý jde na ruku extremistům v otázce maďarské komunity v Zakarpatsku. Jde o reakci na zveřejnění osobních údajů na stránkách Mirotvorec.

71; Putin jmenoval dočasné nejvyšší představitele Baškirska a Kurské oblasti.

72; Hurikán zničil základnu amerického letectva. Základna byla silně poškozena, ale je předčasné odhadovat rozsah škod.

73; Ruská pravoslavná církev neuznává zrušení klatby z kyjevských odpadlíků. Synoda Konstantinopolského patriarchátu prohlásila, že zahájila proces poskytnutí autokefalie církvi na Ukrajině.

 1,000 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat