Reklama

Víceseselnost Jana Hamáčka skončí 15. října

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Ministr vnitra a místopředseda vlády skončí ve funkci zastupujícího ministra zahraničních věcí. V pondělí 15. října mu prezident Míloš Zeman zruší pověření k řízení rezortu Ministerstva zahraničí. Den nato, 16. října, jmenuje prezident ministrem vnitra Tomáše Petříčka z ČSSD. Prezident si však stanovil podmínku, že Miroslav Poche učinkovat pro Ministerstvo zahraničí ČR nebude v žádné funkci či podobě.

Jan Hamáček řídil rezort zahraničních věcí od června 2018 vzhledem k tomu, že prezident odmítl jmenovat do funkce stávajícího europoslance Miroslava Pocheho. Následně Jan Hamáček ustoupil a navrhnul Tomáše Petříčka, který se v srpnu letošního roku stal náměstkem ministra zahraničí. Petříček minulý týden novinářům řekl, že europoslanec Poche by mohl být jedním z jeho poradců. Ve čtvrtek pak podle svých slov řekl na schůzce Zemanovi, že právem ministra je složit si vlastní tým poradců. S tím ovšem narazil, protože Miloš Zeman setrvání Pocheho na ministerstvu striktně odmítá a podle ČTK si Zeman odchod Pocheho stanovil jako podmínku Petříčkova jmenování.

Proto doposud není jasné, zda bude Tomáš Petříček jmenován do ministerského úřadu, nebo dá přednost Pochemu a zůstane náměstkovat. Vzhledem k důležitosti fungování Ministerstva zahraničí ČR ve prospěch Česka, jsou obavy prezidenta Zemana zcela na místě. Poche je znám svou vstřícností vůči migrantům i loajalitě vůči rozhodnutím EU, bez ohledu na zájmy země, kterou v Evropském parlamentu reprezentuje.

Kdo je ale Tomáš Petříček? Zatím o něm víme pouze to, že je to šestatřicetiletý kamarád Miroslava Pocheho, u nějž byl asistentem a vděčí mu za kariéru. Názory na Petříčkovu zahraniční politiku neznáme, zkušenosti nemá s diplomacií žádné. A tento člověk se má stát šéfem české diplomacie.

 853 zobrazení celkem,  3 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat