Reklama

Tak takový Sirota s medailemi by se nám moc hodil

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Mám obrovskou radost. První účast na olympiádě sýrařů v Rakousku a hned dvě bronzové medaile v náročných kategoriích a smlouvy na dodávky do zahraničí. A ruský sýrař Oleg Sirota se svým širokým úsměvem je určitě takovým  „sirotkem“, s nímž je radost se přátelit.

Tohoto usměvavého chlapíka jsem sledovala od jeho počátků, kdy se před pár lety rozhodl pro výrobu sýrů v rámci nahrazování dovozu kvůli protiruským sankcím. Neměl to vždy snadné a za těch několik let se v něm vystřídaly určitě velmi různé pocity. Vlastenectví a slib daný prezidentovi ovšem stejně zvítězily.

Dnešním dnem ale tento chlapík otevřel ruským sýrařům dveře do Evropy. Na sýrové olympiádě v Rakousku s 30letou tradicí získal hned dvě bronzové medaile v nejnáročnější kategorii tvrdých a polotvrdých sýrů.

S úsměvem vypráví, že vůbec netušil, zda se do soutěže vůbec dostanou, takže když zjistil, že ano, měl tak akorát čas vzít ze zrajícího sklepa bochníky sýra a odjet. Nešlo tedy o žádný speciálně upravovaný sýr pro soutěž, ale o běžný sýr, který jeho firma vyrábí.
Jaké bylo jeho překvapení, když dostal bronzovou medaili. „Rusko tam bylo za 30 let vůbec poprvé a nováčkům na tomto festivalu ještě nikdy žádnou medaili neudělili. Vždy si museli nějaký rok počkat“, říká radostně Oleg.
A proč to nebyla zlatá? „Inu strhli nám poměrně dost bodů za to, že naše sýry (zejména parmezán) nejsou dost aromatické.
U nás jsme přece jen stavěni na takové ty ¨decentnější¨ vůně, než na ¨smraďouše¨“, směje se ruský sýrař Oleg Sirota. Z Rakouska si kromě medailí odvezl i několik velkých kontraktů. No, řekněte sami, nebyl by to dobrý obchodní partner i pro naše sýraře?
Oleg Sirota slíbil prezidentu Putinovi v pořadu „Přímá linie“, že zaplaví Evropu sýry. Dá se říct, že jeho start od roku 2015 byl více než úspěšný.
Zdroj: ISSTRAS

 892 zobrazení celkem,  4 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat

Nezařazené příspěvky

Zhmotněná přání

Jako malé děti jsme si vzdycky něco přáli a většinou

 3,416 zobrazení celkem,  2,636 zobrazení dnes

Číst více »
Nezařazené příspěvky

Zhmotněná přání

Jako malé děti jsme si vzdycky něco přáli a většinou

 3,417 zobrazení celkem,  2,637 zobrazení dnes

Číst více »