Reklama

Zpravodajská svodka B. Weitingerové z Donbassu a ze světa

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Přehled zpráv od  Boženy Weitingerové z Donbassu a odjinud. Úterý, 20.11.2018:

1; Na léčení je tu už pozdě. Byla zveřejněna poznámka o liberální „černé ikoně“ ruské kultury Alině Vituchnovské, která se posmívala válečné dopisovatelce z Donbassu Anně Dolgarjovové za to, že se obrátila na kliniku s posttraumatickou poruchou. Sama Alina Vituchnovskaja na frontě nikdy nebyla, přesto si dovolila ohrnovat nos nad někým, kdo tuto zkušenost má. Komentáře se shodují v tom, že psychiatrické léčení potřebuje spíše Vituchnovskaja.

2; USA vymyslely, jak obhájit útok na Sýrii. Všechna rozhodnutí nového mezinárodního instrumentu budou nyní namířeny proti syrské vládě a nebudou objektivní.

3; Rjurikovci byli nejlepšími vládci dynastie. Historik Fjodor Lisicyn vypráví o velkých vládcích z dynastie Rjurikovců. Tato dynastie skončila Ivanem IV., zvaným Groznyj.

4; U Doněcka bylo raketou zlikvidováno vozidlo ukrajinské armády. Auto bylo zlikvidováno v obci Peski nedaleko hlavního města.

5; Vnitropolitická situace na Ukrajině se vyostřuje. Ljaško může být uvězněn na sedm let za korupci. Potenciální kandidáti na funkci prezidenta spolu bojují opravdu všemi prostředky.

6; Ozbrojené oči americké námořní flotily. Nosiče raket pro „neviditelné“ ponorky. Americké vojenské námořnictvo přezbrojuje ponorkovou flotilu pro válku s Ruskem.

7; Západ vyčlení Ukrajině tranši na podporu zombií. Grojsman prohlásil, že Ukrajina počítá s novým úvěrem od MMF do konce roku 2018.

8; Moldávie kráčí po stejné cestě jako Ukrajina. Ministr obrany jel na Západ kvůli válce s Podněstřím. Moldávie se dověděla cenu případné války s Podněstřím.

9; Odpověď Ruska na agresi NATO: taktické bataliony v Bělorusku. Hra svalů USA v Polsku nutí Rusko k tvrdé odpovědi.

10; Uzavření Azovského moře, hrozba „velké války“ a válečný stav na Ukrajině. Ukrajinská moc se železnou pravidelností obviňuje Rusko ze svých vlastních problémů.

11; Specnaz byl po celém Rusku povolán do zbraně. Oddíly nacvičují osvobození obsazených objektů a odvracení diverzí.

12; Lotyšské šproty infikují lidi chemickým AIDS. V Lotyšsku už není nic kromě šprotů. A i tady se ukázalo, že tyto výrobky mohou nakazit lidi strašlivou nemocí.

13; Maďarsko bude blokovat integrační snahy Ukrajiny až do vítězného konce, říká maďarské ministerstvo zahraničí. Oficiální Budapešť se domáhá vrácení práva na vzdělání Maďarů v ukrajinském Zakarpatsku v rodném jazyce.

14; Silné pohlaví. Německý časopis Eurasisches Magazin vypráví o kvalitách ruských žen. Rusky srdnatě bojují a řeší problémy s velkou obětavostí, zatímco muži často rezignují a propadají alkoholismu, píše magazín.

15; Výbuch, požár a netěsnosti – jak došlo ke zkáze ponorky San Juan. V Argentině zrekonstruovali pravděpodobný scénář zániku ponorky.

16; Duchovní Ukrajinské pravoslavné církve označil Porošenka za pronásledovatele církve. Vladyka Luka vyprávěl, co se s ním dělo v SBU.

17; V okupovaném Svjatogorsku bude obnoven pomník „otce Doněcké republiky“. Restaurování s ujali obyvatelé Lvova a Kyjeva.

18; Na Ukrajině vyhodnotili následky spuštění Tureckého proudu. 19. listopadu Putin a Erdogan slavnostně zakončili výstavbu podmořské části plynovodu Turecký proud. Nyní už nikdo nemůže přerušit dodávky ruského plynu.

19; Ukrajinci zbourali Lenina, ale teď nevědí, čím ho nahradí, píše Washington Post. Na místech zbouraných pomníků zůstala prázdní místa.

20; Hory fekálií, odpadků a hnijících potravin. Peklo, které vzniklo ve městech, ze kterých museli odejít bílí obyvatelé. Kam se poděla civilizace? Byl zveřejněn děsivý výběr fotografií z Johannesburgu.

21; Američtí senátoři jsou zděšeni z toho, že by se šéfem Interpolu mohl stát Rus. Je to jako pustit si lišku do kurníku, děsí se senátoři a požadují od Trumpovy administrativy, aby zabránila tomuto vývoji.

22; Volných peněz mají Rusové méně. Objem volných peněz se u Rusů v říjnu snížil o 2,2% ve srovnání se zářím. Nyní činí zhruba 22 tisíc rublů.

23; EU bude mít vlastní školu rozvědky. Připomeňme, že nedávno francouzský prezident Macron přišel s myšlenkou na vytvoření společné evropské armády, v čemž jej podpořila německá kancléřka Angela Merkel.

24; V Ruské železnici předvedli, jak bude vypadat tuzemský vysokorychlostní vlak. Souprava může dosahovat rychlosti až 360 km/h.

25; Ve Státní dumě navrhují, aby byli nepracující lidé nuceni platit za sebe veškeré pojistné.

26; V Roskosmosu zveřejnili termíny využití Mezinárodní kosmické stanice. Předtím byl termín využívání stanice, která dnes slaví dvacáté výročí, stanoven jen do roku 2020.

27; V Doněcké republice se ztratilo spojení Vodafone. Situaci komentovali v tiskové službě Ministerstva spojů Doněcké republiky.

28; V Doněcku proběhla inaugurace nejvyššího představitele Doněcké republiky Denise Pušilina. Mezi pozvanými byl i prezident Republiky Jižní Osetie, delegace z Luganské republiky, Ruska a Republiky Abcházie.

29; Ukrajina opravdu vymírá. Podle oficiálních údajů Statistického úřadu Ukrajiny připadá na sto zemřelých pouze 59 živě narozených dětí. Ve svých odhadech počtu obyvatel (sčítání neproběhlo už několik desetiletí) vychází Státní statistický úřad pouze z přirozeného úbytku. Demografickou situaci ale silně negativně ovlivňuje i pracovní migrace, která má většinou trvalý charakter.

30; Bratr ruského generála, který se uchází o funkci šéfa Interpolu, zastupuje Ukrajinu v OBSE, tvrdí zdroje. Informace o příbuzenských vztazích Igora a Alexandra Prokopčuka se v tuto chvíli prověřuje, píší ukrajinská média.

31; Krajkové kalhotky už nejsou, co bývaly. Občanka Oděsy sušila prádlo v tramvaji, aby upozornila na nevytápění bytů. Mnozí obyvatelé bytových domů v Oděse stále ještě strádají v důsledku nevytápění.

32; Ruská centrální banka slíbila, že nalezne způsob, jako ochránit obyvatele před sankcemi. Ruská centrální banka má připravený potřebný soubor nástrojů pro snížení hrozeb v důsledku možných sankcí proti Rusku.

33; Železniční katastrofa ve Španělsku. Proud hlíny a kamení smetl vlak s kolejí.

34; Počínání Ruska v Azovském moři podkopává suverenitu Ukrajiny, říká britské ministerstvo zahraničí. Londýn je také znepokojen nárůstem vojenské přítomnosti Ruska v Azovském moři.

35; V Rusku byla zahájena výroba modernizovaného Il-96. Nový letoun bude mít delší trup a výkonnější motory. Do letadla se vejde až 400 cestujících.

36; Obrazy z knih najednou ožily. Angličané se dělí o své dojmy z Volgogradu. Angličané, kteří přijeli na návštěvu míst vojenské slávy do Volgogradu si odvážejí z města velmi silné dojmy, píší The Times.

37; Štáb ukrajinské armády podsouvá světu informační odpad, který označuje za důkazy agrese. Ukrajinská strana se znovu snaží oblbovat vlastní obyvatelstvo a světovou veřejnost.

38; Povstání „europlechařů“. Majitelé automobilů dovezených ze Západu, u kterých zůstaly původní registrační značky, vyhlásili celoukrajinský protest. Účastníci protestu blokují provoz na silnicích a srocují se v centru Kyjeva.

39; Španělsko vyhrožuje, že zablokuje Brexit kvůli Gibraltaru. S tímto prohlášením vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez.

40; Centrální zásobování vodou je v ohrožení. Pracovníci ukrajinských vodovodů a kanalizací bijí na poplach. K dnešnímu dni je více než polovina sítí a zařízení vodovodních a kanalizačních systémů za hranicí své životnosti.

41; V Kremlu komentovali informace o pozemcích pro „Putinovy ochránce“. Prohlášení o příjmech, výdajích, bankovních účtech a majetku jsou vždy velmi pečlivě prověřovány.

42; Státní duma schválila zákon o elektronickém vojenském lístku. Státní duma přijala zákon o zavedení osobní elektronické karty jako vojenského dokladu o registraci.

43; Lavrov informoval o tom, proč je Rusko obviňováno ze všech smrtelných hříchů. Pokoušejí se nás vinit ze všech hříchů světa a udělat z nás revizionistické impérium.

44; Ukrajinci mají raději Brežněva než Banderu. Sociologové poznamenávají, že za posledních šest let se vztah k ukrajinským historickým postavám zlepšil. Přetrvávají diametrální rozdíly ve vnímání osobností mezi jihozápadem země na jedné straně a centrální a západní částí na straně druhé. Například Stalina má na východě rádo 38%, na západě země jen 6% populace (u Lenina je poměr 42/8). Bandera je populární jen na západě země (64%), zatímco na východě a jihu země má k němu pozitivní vztah jen 17% populace.

45; Byly zveřejněny záběry ze zatčení člena Basajevovy bandy, která zaútočila na Buďonnovsk. V Moskvě byl zatčen člen bandy Šamila Basajeva, který se účastnil útoku na Buďonnovsk v létě 1995.

46; Porošenko slíbil, že si vezme pod důkladnou kontrolu námořní hranici od Izmailu až po Mariupol. Porošenko prohlásil, že pro obranu Ukrajiny od moře jsou zformovány jednotky operativní reakce.

47; Zabrali se do boje. Ukrajina si vůbec nevšimla Tureckého proudu. Ukrajina byla tak zabraná do boje se „Severním proudem – 2“, že jí uniklo, že Rusko postavilo plynovod přes Černé moře.

48; V Kyjevě střílel opilý výtržník na kolemjdoucího a ustřelil si přitom prst. Na Oboloni v Kyjevě opilý muž střílel na náhodného chodce. Zločince operativně zadržela policie.

49; Azov zůstane bez amerických zbraní. Národní garda Ukrajiny nebude předávat americké zbraně pluku Azov kvůli požadavkům USA.

50; Dělostřelci ukrajinské armády ostřelovali své vlastní jednotky a zranili svého spolubojovníka. Na jednom z vševojskových polygonů došlo k výbuchu.

51; Kolomojskij: Bankrot Ukrajině neuškodí. Byznysmen Igor Kolomojskij prohlásil, že Ukrajina měla bankrot vyhlásit už v roce 2014.

52; USA „odhalily mazaný systém Ruska ohledně Sýrie a zasadily mu ránu“. Írán získává stovky milionů dolarů ze Sýrie na Strážní sbor íránské revoluce, na Hamás a Hizballáh.

53; V Radě federace oznámili možný úder na Polsko v případě vzniku základny USA na jeho území- Rusko přesměruje své obranné prostředky na místa nových hrozeb, pokud bude vytvořena nová vojenská základna USA v Polsku.

54; Zahraniční dluh Ruska prudce klesá, což snižuje efektivnost protiruských sankcí. Výše dluhu je v podstatě už pokryta zlatými a měnovými rezervami země. Zahraniční dluh Ruska činí podle oficiálních údajů 12,6% ruského HDP. Pro srovnání: Japonsko 236%, Řecko 181%, Itálie 131,5%, Portugalsko 126%, Belgie 103%, Španělsko 98,5%, Francie 97%, Kanada 88%, Velká Británie 87%, USA 82,5%. O poznání lépe jsou na tom Maďarsko (70%), Polsko (51,5%), Slovensko (50,5%) nebo Česká Republika (34,5%).

55; Nejvyšší rada zpackala přejmenování Dněpropetrovské oblasti na „Sičeslavskou“. Z potřebných 226 poslanců podpořilo odeslání dokumentu Ústavnímu soudu jen 206 poslanců.

56; Přesný výstřel. V Donbasu kulka prolétla mozkem mladého karatele. Nyní je šestadvacetiletý voják v péči lékařů.

57; Ruské společenství na Krymu, Mezinárodní letiště Simferopol by měl nést jméno Kateřiny II.

58; Na Ukrajině vznikl skandál, když v Nejvyšší radě použili při prezentaci mapu Ukrajiny bez Krymu.

59; Ceny ropy značky Brent se propadly o 8%. Od počátku listopadu činí propad už téměř 25%.

60; Na letišti Šeremeťjevo zabilo letadlo deportovaného výtržníka. Na těle muže byly nalezeny stopy mechanických poškození.

61; Jděte pracovat, banderovci! Jak v Polsku ponižují a podvádějí Ukrajince. Ukrajinci se v Polsku dostávají k zaměstnavatelům, kteří je vystavují otrockým podmínkám.

62; Ukrajinští funkcionáři hlásí posuny podloží pod obloukem Krymského mostu. Měření prý svědčí o nestabilitě mořského dna v místech pilířů, což může posílit destabilizující faktory mostu, hlásí na ukrajinském ministerstvu infrastruktury.

63; Ruští diplomaté komentovali myšlenku na zrušení práva veta v Radě bezpečnosti OSN. Rusko je ochotno projednávat jakékoli rozumné varianty reformy Rady bezpečnosti OSN.

64; Šéf oděské oblastní organizace stany Blok Petra Porošenka a poslanec Alexej Gončarenko prohlásil, že se chystá usilovat o zavedení sankcí proti českému premiérovi.

65; Finsko může požadovat od Ruska vrácení Karelie. Zástupci strany „Skuteční Finové“ požadují od Ruska navrácení území získaných během 2. světové války.

66; Generální prokuratura Ukrajiny zakázala zveřejnění rozsudku v případu Babčenko. Podnikatel Boris German byl odsouzen za organizaci atentátu na ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka.

67; V důsledku zrušení kontraktů USA se Saúdskou Arábií získá Rusko a Čína výhodu. Kromě toho Trump nevyloučil, že saúdský následník trůnu Muhammed bin Salmán al-Saúd věděl o vraždě novináře Chášukdžího.

68; USA zavedly sankce proti Rakousku za postoj vládnoucí strany vůči Rusku. Předtím rakouský kancléř Sebastian Kurz prohlásil, že chce zachovat dobré vztahy s Ruskem.

69; Saakašvili se označil za chudého. Podle jeho slov na sobě pocítil soudní nespravedlnost.

70; Kyjevský režim odmítl financovat zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Vláda Ukrajiny vyškrtla ze zákona o státním rozpočtu na rok 2019 finance, se kterými se počítalo na financování programu „Pitná voda Ukrajiny“.

71; Ukrajina v tichosti propustila slavnostně zadrženou loď Comet z Doněcké republiky. Loď pokračuje v cestě do Turecka.

72; Agentura Bloomberg obvinila „Putinova kuchaře“ z uchvácení kontroly nad Afrikou. Ruský podnikatel Jevgenij Rogožin, který je spojován s vojenskou společností Vagner, pomáhá Kremlu šířit ruský vliv na africkém kontinentu.

73; Ruské ministerstvo zdravotnictví nepodpořilo zavedení daně na salám. Přitom na ministerstvu souhlasí se závěry Světové zdravotnické organizace o jejich škodlivosti.

74; Turecká média zveřejnila přepisy audiozáznamů z momentu vraždy Chášukdžího.

75; Kolomojskij prohlásil Timošenkovou za favorita prezidentských voleb na Ukrajině. Vše prý ale bude záviset na tom, kdo se stane jejím soupeřem v druhém kole.

76; Prezident Putin se setkal s vedením Ministerstva obrany a podniků obranného průmyslu. Setkání bylo věnováno realizaci státní obranné zakázky a státního zbrojního programu.

77; Stálý zástupce Ruské federace při OSN: USA chtějí změnit Organizaci pro zákaz chemických zbraní v jakousi Miniradu bezpečnosti bez ruského práva veta.

78; V Ruské armádě bude obnoven institut Milosrdných sester.

79; Výbuch v Kábulu v den narozenin proroka Mohameda. K výbuchu došlo v kábulském paláci svateb. Zahynulo nejméně čtyřicet lidí, dalších 80 bylo zraněno.

80; Páté výročí Majdanu přivítají Ukrajinci s nevolí: vysoké ceny plynu, nedostatečné důchody, korupce…

81; V Moldávii navrhují liberálové zákaz kandidovat do voleb, pokud dotyčný neovládá rumunštinu.

82; Vladimir Putin vyznamenal srbského ministra sportu.

83; Kosovo nebylo přijato do Interpolu.

84; Washington zavedl sankce proti dvěma ruským ropným společnostem kvůli „íránsko-ruské síti“ dodávající ropu syrské vládě z Íránu.

Zdroj: rusvesna.su, rusnext.ru

 949 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat