Reklama

SVOBODA VOLBY

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Svoboda volby nebo svobodné volby?

Slovo svoboda je v dnešní době mnohem frekventovanější, než tomu do nedávna bývalo. Je to bezesporu dané dnešní situací a covid-šílenstvím spolu se vším, co k tomu patří. I ti méně vnímaví již cítí útok na všechny svobody, které jsme měly za samozřejmost. Ona svoboda není vůbec nic automatického, právě to poznáváme a právě máme možnost si na vlastní kůži okusit jaké to je o svobodu přijít.

Plíživě nás o naše svobody připravují, tedy vypadá to tak, jeví se to tak, ale je na každém, zda tuto hru bude hrát. Nechci ale polemizovat o svobodě jako takové, chci poukázat na jinou věc, blížící se volby a souvislost s tím spojenou, svobodu volby nebo svobodné volby? Mě osobně přijde naprosto směšné myslet si, že volby něco vyřeší, že volby budou svobodné a že ty letošní volby budou tak velice důležité, že je nutné, aby se jich všichni účastnili a že je nezbytné tyto volby prožít jako milník. Tedy taková je propaganda, takto mluví nejen celé politické spektrum, tak k tomu přistupuje i široká veřejnost, uvězněná ve starém konceptu myšlení, motající se v kruhu konvenčních technik tvorby jakože demokratické budoucnosti, věřící myšlence a upírající pozornost k volbám jako k něčemu co má vyřešit marast dnešních dní.

Bylo by dobré si ale připustit, že tak jako již nyní se nedá o žádné svobodné volbě mluvit ani v rámci běžného života, tak je naprosto naivní a hloupé si myslet, že volby jako takové budou fér, jestli se nemůžete svobodně rozhodnout, zda chcete nosit roušku, nechat se očkovat, testovat, že se nemůžete svobodně ani pohybovat, tak se zdá, že svoboda volby přestává existovat a že nebudou existovat ani svobodné volby.

Oni nejspíš nebyly svobodné ani ty předešlé, takže pokud pomineme manipulaci ve stylu made in USA a nový sčítací systém, tak po staru opět přestane v Českém statistickém úřadu fungovat internet nebo praskne voda jako v minulosti a bude prostor pro úpravu. Kontrolní a sčítací komise již neexistují, takže kdo by regulérnost mohl kontrolovat? A to se bavíme pouze o technickém předpokladu svobodných voleb, otázku koho vlastně volit, když celé politické spektrum je naprosto nevolitelné a jenom více či méně prohlubují krizi lhaním a manipulací již nyní. Kdyby rádoby vlastenci a vlastenecké strany nebyli stejně zaháčkované a napojené na tajné služby, stejně jsou záměrně rozmělněné a tím bezzubé, takže se nemůže žádná změna prosadit ani omylem.

Ale aby to nevypadalo beznadějně, svobodní jsme všichni, svobodní se rodíme a záleží na nás, kolik svobody a kým si necháme ukrást, kolik jí samy odevzdáme souhlasem s něčím, co vede k upření svobod a jak ke své svobodě přistupujeme. Svoboda volby tu pořád je, ta nepřestane existovat, protože někdo něco vyhlásí, nebo protože něco nařídí, svoboda by přestala existovat ve chvíli, kdy my na to přistoupíme.

Zkuste tedy přemýšlet, jestli přistoupíte na hru starého sytému, na kampaň, na hru na volby, na hru pána a otroka, na hru jediného a správného názoru, který popírá lidství, pravdu i svobodu, přesto je jediný a správný. Přemýšlejte, jestli neživíte tento upadající systém žadonící o pozornost právě tím, že tomu pozornost dáváte, že se babráte v tom, kdo co řekl, kdo co vyhlásil a kdo co chystá a pozorností tomu věnovanou to celé divadlo ještě udržujete při životě.

Svobodu volby tedy máme stále a svobodné volby budou pouze takové, které budou vycházet ze svobodného rozhodnutí lidí. My v Referendu jsme to již pochopili, přidávají se k této myšlence další a další, slovo svoboda a volby mají pro nás úplně jiný význam a energii, nejsou to prázdná slova, nezavání politikou jako ty klasické ve starém systému, spojují nás v jednotné myšlence a dávají naději, je zprvu trošku problém tuto myšlenku pochopit, připustit, že opravdu může existovat opravdová svoboda, že je možné si tvořit svoji budoucnost, svoje volby, které vyústí v náš systém a že se od toho může odvinout celá ta změna, po které voláme. Stačí si to připustit, věřit a tvořit. Stačí tomu věnovat pozornost, odpoutat ji od starého nefunkčního a pochopit o co nám jde.

Oldřich Malena
okresní koordinátor Znojmo 25.3.2021

 507 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat