Reklama

Experiment

AUTOR PŘÍSPĚVKU

V roce 1961 chtěl sedmadvacetiletý docent Stanley Milgram zkoumat fenomén poslušnosti vůči autoritě. Po holocaustu se lidstvo snažilo pochopit, jak je to možné, že pár stovek oficírů SS na rozkaz svých velitelů zastřelilo, zplynovalo, umučilo 12 milionů lidí. Obecně uznávané vysvětlení spočívalo na thedy  rozšířené představě „autoritativní osobnosti“, výchovou vytvořily lidi schopné udělat komukoli cokoli, pokud jim to někdo nařídí. Milgram cítil, že toto vysvětlení je nedostačující. Podle jeho názoru každá dostatečně přesvědčivá situace může dohnat v podstatě každou racionálně myslící lidskou  bytost k tomu, aby poslechla rozkaz, vzdala se své morálky a páchala zvěrstva.

Vytvořil  falešný, realisticky způsobící „stroj na elektrošoky“. Sehnal si stovky dobrovolníků a přikazoval jim, aby jiné osobě působili elektrickými šoky bolest nebo ji dokonce usmrtili. Dobrovolníkem byl „učitel“ který měl možnost potrestat svého žáka za špatnou odpověď elektrošoky. „Žákem“  byl herec, který hrál roli mučeného. Učitel za každou špatnou odpověď pustil do žáka eletřinu. Síla elektřiny se postupně zvyšovala. Nejprve 10 voltu, pak 20, 30 a tak dále, až do hodnoty, když elektrický šok byl smrtící. Experimetnátor, neboli člověk který sledoval celé dění, dával příkaz učitelovi, aby potrestal žáka.  Učitele přes okno sledovali, jak človek křičí , svíjí se v křesle, a prosí o pomoc, aby učitel přestal ho trestat.

A jaký byl výsledek experimentu? 65% zkoumaných osob by dávali elektrický šok, který by způsobil smrt. Jenom 35% lidí z experimentu odmítali poslouchat rozkaz a „mučit žáka“.

A jak to souvisí s dnešní dobou? Co myslíte? Patříte do 65% nebo do 35%?

Koordinátorka Kutná Hora Amarila Vávrová

 230 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat