Reklama

OBČANSKÝ DŮCHOD

AUTOR PŘÍSPĚVKU

.

Opět velké téma v Občanském prozatímním zákoně – TAKOVÝ OBČANSKÝ  DŮCHOD. Jo to je fajn mít každý měsíc 25.000,- a nemuset se starat o přežití. Jenže jak k tomu přijdu já, co celý život makám na rozdíl od někoho, kdo využívá dnešní systém a stejně nepracuje. To mi nepřipadá spravedlivé. Takže vážení. Je to možná pro některé zatím nepochopitelné, ale i ten „bezdomovec“ bude mít svůj důchod. Protože pokud je občanem naší republiky (podmínky nejsou nijak složité) tak proč by nemohl jako právě občan mít svůj díl z jeho hospodaření. A že třeba nepracuje nebo se schválně flákal a chodil na „černotu“ a bral i dávky z našich daní? No právě. Tak se zkusme zamyslet, co to logicky přinese.

  1. I takový „nemakačensko“ dostane občanský důchod – třeba zrovna 25000,- Kč. Odpadne nespravedlivý a nepřehledný systém sociálních dávek, neboť právě z tohoto důchodu si tento občan uhradí své bydlení, stravu, oblečení, energie. To, jestli si bude chtít zaplatit vzdělání nebo bude doma u svého PC s pivkem, vlastně nikomu neublíží. Ba naopak. Je stejný konzument jako každý občan, který si občas zajde nakoupit jídlo, oblečení, využije i nějaké ty služby a tak znovu tyto penízky nasype do systému. Nikoho neobtěžuje, nezatěžuje stát prosbou o sociální dávky, nevymýšlí „nekalé“ strategie k získání peněz.
  2. Takový obyčejný člověk, který se celý život jen pere s příjmem a tak hledá skulinky, kde může. Práce načerno, doplatky do minima, na bydlení. A stejně si toho moc nekoupí a ještě si musí dávat pozor, ať ho někdo u té „černoty“ nechytí. Pak by byl vyřazen nejen z evidence úřadu práce, ale přijde i o dávky – no a hmotná nouze? Ta mu určitě nepomůže. Takže pokud i on bude správně používat občanský důchod a ještě bude pracovat, tak se bude mít mnohem líp svobodněji, než s podporami, přídavky a nestydatou chudobou.
  3. Taková mamka s dvěma dětmi (třeba bez tatínka – manžela). Dnes je ve stresu, má dvě práce, děti se občas musí postarat sami o sebe, na vyskakování to fakt není. Výživné už dlouho nepřišlo. Takže pokud mají všichni tři občanských důchod tj. 3 x 25000,- Kč, nemusí se maminka stresovat, honit a může se věnovat svým dětem – naučit je něco nového z obyčejného života, dopřeje jim vzdělání a koníčky, sama se může rozhodnout, zda do práce půjde či nikoliv. Žádné prosby o výživné, dávky, příspěvky, minimální mzda. Vše zvládnou i díky občanskému důchodu. A pokud bude akční a tvořivá, může i podnikat.

A tak si můžeme vzít třeba:

Studenta, mladou rodinu, důchodce, podnikatele, zemědělce nebo výtvarníka, který tvoří pro radost druhých. Všichni se mohou zapojit do ekonomiky bez zbytečných vytáček, nervozity, zda budu mít tento měsíc na nájem či stravu.

Že to vypadá až moc idylisticky? No možná. Ale  to jen proto, že jsme už minimálně 30 let v systému, který znemožnil touto cestou jít a nutil nás tento systém obcházet, mnohdy zneužívat . A ti, kteří tento sytém nastavili, z něho měli nejvíc. Z našich daní, nevědomosti, hlouposti, neznalosti a tupou poslušností všeho, co si ti naši „volení“ zástupci umanuli.  A dnes máme příležitost to změnit. Změna někdy bolí, ale když ji uděláme, tak z ní můžeme mít profit úplně všichni.

Já tomu věřím. Ne proto, že mi to přinese spoustu výhod, ale proto, že životními zkušenostmi a hlavně výpočty to je reálné. A lidové volby jsou nástrojem, jak toho dosáhnout.

Tak kdo se přidá?

 

Hana Wilczková

Krajská koordinátorka Referendum ČSR

 

 

 202 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Rubriky

Mohlo by vás zajímat