Co pro mě znamená Ortel aneb Všichni nejsou stejní

Řekl jsem si, že sepíšu takový větší proslov o tom, proč (nejen) já poslouchám tu rasistickou a xenofóbní kapelu Ortel. Proč jsem jí poslal asi 20 hlasů do slavíka a proč jsem měl velkou radost když se umístila.
Vzhledem k tomu, že vše, co tu píšu pod svým jménem beru jako takový osobní blog si to myslím mohu dovolit.
Ale pojďme k tématu..

Poté, co ČT odvysílala svůj pořad 168 hodin jsem na svůj facebook pověsil dosti nevybíravý status, co si o tom myslím. Reakce lidí na sebe nenechali dlouho čekat. A tak jsem poté jednomu z nich napsal tak dlouhý, ale přesto tak pravdivý, proslov, o který se chci podělit i s vámi. Nuže dobrá, pojďme na to.

… Hele to co člověk dělá ve svém volném čase je jeho věc. Já si to rád udělám u televize kde se oblizujou dvě asiatky a taky to neznamená že se mi češky nelíbí
Chci tím říct, že mě nezajímá co je Tomáš zač, a je mi vlastně i jedno jak v jeho soukromém životě smýšlí.
Jde o to jak se prezentuje navenek. Co chce říct písněmi a koncerty.
Ve video-rozhovoru pro Blesk normálně odpovídal a reagoval, bylo to někde ve zprávách tuším na Barandově (video je na YT). Protože prostě zvedli zadek, přijeli za ním a slušně se zeptali, hele co na to říkáte. ( – Toto je reakce na tvrzení že Tomáš se s médii nebaví)
Nutno ale také říct, že máš v něčem pravdu, a to v tom, že mu prostě přímo to tvrdé rasistické jádro fandí. Ale otázkou je jestli za to může ta kapela. Žádný zpěvák/skupina si nevybírá své obecenstvo. Prostě hrají pro lidi, kteří příjdou na koncert. Na koncerty dohlíží policie a všude milion strážníků, psů, těžkooděnců apod.
Já sám byl na třech koncertech, teď v poslední době. Když nebudu počítat ten Borský, který by byl zavádějící, protože prostě je to ve městě, kde bydlím. Tudíž je logické, že tam budu prakticky každého znát. Tak na zbývajících dvou, kdo se tam sešlo za lidi. Přijeli jsme autem před klub, kde nás prošacovala policie. Okej v pohodě, nevadí mi to, nemám co skrývat. U vchodu stála asi tak 50ti letá ženská s malým klukem,  mohlo mu být tak devět.
Prošli jsme chodbou plnou lidí, většinou starší lidi kolem 30-50 let, prostě normální lidi, kterých jsou v česku plné hospody. Při vstupu do sálu jsme odevzdali vstupenky apod a znovu nás projela policie. V sále jsme našli dvě volné židle, tak jsme si dali pivo a tak nějak koukali kolem. Všude bylo plno úplně normálních lidí, které prostě potkáš na ulici. Ale co bylo zajímavé, že mladí se bavili se starýma. 20ti letej kluk kupoval pití 50ti letý ženský, občas někde proběhlo nějaký dítě. Prostě pohoda.
Když začli hrát, lidi se pochopitelně seběhli k podiu a začal koncert. Během něho většina lidi buď skákala, nebo prostě jinak blbla, ale všiml jsem si jedné věci – a to když mi z kapsy vypadla peněženka. Zvedl jí chlapek co stál za mnou a podal mi jí, že mi vypadla (hroznej grázl, že si jí nenechal, že?).Okej.
Po koncertě jsme dopíjeli pivo a čekali na odvoz, lidi většinou balili a odcházeli. Zůstalo asi 20 lidí, kteří evidentně byli místní, bavili se tam s vyhazovačema nebo servírkama apod.
TOŤ VŠE ! to je celej ten nacismus, rasismus a hajlovací koncerty. To je to, proč se tam volají někdy až stovky policistů se slovy ,,Máme tu plnej sál hajlujících nácků“ (to mi říkal jeden policajt tady v Boru, že mu uplně zkazili víkend, když ho zavolali do práce a kvůli ničemu).
Ale co tím chci říct – takhle to vidím já. Takhle jsem si to já zažil. Bavil jsem se tam s chlapama, kteří přijeli 250 kilometrů jenom kvůli hodinovému koncertu s vlajkou Ortel Fans Mohelnice, případně Olomouc (mám s nimi fotky).

Fotka s fanoušky Ortelu,kteří jeli takovou dálku kvůli hodinovému koncertu.

I kdyby tady u nás byl ráj na zemi a prasata se rozdávali zadarmo lidem, stejně se najde kapela, která bude vznášet takovej ten kritickej hlas. Takovej ten (i když se ti ten výraz nebude líbit) ,,Krylovskej´´ styl muziky bude hrát.
Dřív to byl Orlík. A Landa si teď přebírá slavíky a všem je to fuk… tedy než se zbláznil úplně.. nebo ne zbláznil, ale jeho aktivity už mě tak nějak přestali bavit. Ale to už je něco jiného.
Prostě z něčeho, co dřív byla naprosto ultra-pravice se obrousily hrany a vzniklo z toho něco na hraně.
Co si budem povídat, politika je prohnilá a vždy prohnilá bude. Že si tam přihrávají podniky a zakázky lépe než Jarda Jágr puky je jasné všem. Tak proč to nekritizovat ? Proč neříkat tu pravdu v písničkách ?
A co se Víta (-Autor údajného dokumentu, kde se na koncertě hajluje) týče, ten příspěvek, který dal na FB a je v té reportáži, komentovala spousta lidí a mezi nimi i lidé co na tom daném koncertě byli. Psali mu tam do komentářů, co si to vymýšlí, že ty rádoby hajlující lidi si tam přivedl on (psali to tam ještě před tím, než byla ta reportáž v TV) – takže věděli o co jde.
Nemůžu se zastávat každého jednotlivce, kdo Ortelu fandí, také si myslím že mezi nimi nejsou žádní svatoušci. Ale to je menšina. Tak jako je menšina nepřizpůsobivých Romů, tak jako je menšina kriminálníků mezi bílejma lidma.
V každé sociální skupině najdeš někoho, kdo není svatej a ten k sobě stáhne pár blbů. To však nedělá z té velké skupiny skupinu blbů.
Věř mi, já vidím ty fóra, ty uzavřené skupiny jak ti slušní se snaží zbavit těhle pár ,,menšin“ co to pak celý kazí..
Takže, když to shrnu, ať si Tomáš doma dělá co chce, pokud navenek bude odrážet tu ideu a ty myšlenky takové, v jakých vidím skupinu Ortel (nejen) já.

PS: Pár dní po Slavíkovi napsala jistá bloggerka Lucie Provazníková nezávislé hodnocení interpretů, kde si od každého poslechla něco a hodnotila to. Vyšel jí z toho jako vítěz a po textové stránce naprosto nezávadný – Ortel. Blog byl vedený u iDnes.cz a pár hodin, po tom co to napsala a publikovala, jí byl blog a možnost psát články smazány. Bratr (? – tím si nejsem jist) pana Bangy pracuje u iDnes jako cenzura pro Babiše. A ten jí blok i profil smazal.
Ano, svoboda slova a demokracie, že ?  
Promiň za takový dopis, nepředpokládám, že bys to dočetl celé. Ale toť můj pohled na věc . Pokud s ním nesouhlasíš – v pořádku, tvůj názor respektuji tak jako ty respektuj ten můj.

Toť můj názor, pro mě to osobně znamená Ortel a co jsem si s ním zažil. Rád bych ale k tomu ještě pár slov dodal..

Není trochu divné, že pan dokumentarista, který jde na jediný koncert Ortelu, na kterém kdy byl, v doprovodu neonacistů (,,těch opravdových co se tím netají“ – to zaznělo v té reportáži) tam zrovna natočí to, že se tam hajluje? Když na tisíci koncertech předtím dle tvrzení všech co na koncert chodí nikdy nic podobného nebylo ? To už je trošku divné..

Co je ještě víc divné je fakt, že koncerty jsou maximálně hlídány policii (nebo celkově nějakou pořádkovou službou) – proč tedy ta policie ihned nezasáhla ? Když to viděl kameraman u dveří, určitě to museli vidět i oni v sále… Něco tu zapáchá a to velmi.

Ale dejme stranou všechny pochyby a udělejme si test. Text, který je jako citace výše jsem v noci zkopíroval do jedné z největších uzavřených skupin/fanklubů skupiny Ortel a čekal, jestli s ním budou nebo nebudou ty rasističtí Orteláci souhlasit.

Potvrdilo se, co jsem říkal – většina fanoušků skupiny Ortel jsou normální lidé, kteří to vidí tak jako já. Tudíž bez rasismu, touhy po vyhlazování a já nevím po čem všem. Můj příspěvek v té skupině má k datu a času, kdy píši tento článek něco přes 200 ,,lajků´´ a přes 80 komentářů. 99% komentářů je, že se mnou naprosto souhlasí, že mám pravdu apod. To jedno zbylé procento počítám jednu paní, která se ohradila kvůli tomu, že i když jí je 50 tak rozhodně není stará :-D

A tak si to poslechněte sami,řekněte mi proč by taková písnička nemohla hrát v rádiu ?

 

A co třeba tato ? velmi nenávistné že ?…

Vážně si myslíte že toto by mělo být zakázané ? Že by to nemohlo aspirovat na Slavíky ?..

Prosím každého, kdo souhlasí s tím, co je napsáno nahoře. Kdo souhlasí s tímto článkem, aby jej sdílel a ukázal, že nás slušných Orteláku je opravdu hodně. Že nemáme v plánu následovat Adolfa a že nám jde pouze o muziku a ideje/myšlenky v textech. Dejte vědět všem, že máme dost toho, že se na nás kouká jako na podřadné občany, jako na blázny, na které se budeme raději dívat skrz prsty, protože oni jsou to zlo !

Děkuji vám.

L. Procházka

4,132 total views, 1 views today

Reklama
Insert Ads Here

24 komentářů

 1. Náhodou Ondrej Durica je super zpěvák a i u nás ho máme rádi!!!!

 2. no a co je na tom akože zločin v tom co ste vymenoval?to ho podla vás má na večné veky vylučit s ludskej spoločnosti a my sa mu musíme všemožne mstit a hádzat mu polena pod nohy?kto potom šíri nenávist.co ste simon wiesenthal že že ešte zarábate na zatváraní 100ročných ludí samozrejme s čistej lásky a nenávisti?každému je srdečne jedno vaše konspiračné teorie a prepočty 88ičiek.ak máte problém že všade vidíte neonacistov poradím vám-nečítajte debiliny na antifa.cz,romea,hrebenára,nechodte medzi pankáčov a pseudointelektuálov a zaručene vás nacifobia prejde:)

 3. Author

  Posloucháš hudbu nebo se s ním chceš kamarádit ? :)
  Ale tak jako tak je to citace,vyňatá z určitého mého rozhovoru s někým a je to myšleno v kontextu toho rozhovoru jinak.
  https://www.youtube.com/watch?v=FEuTt7_8_2U – To ti vysvětlí vše :)

 4. Jo jo,tak Tomas z Ortelu je vlastne chudak obeti honu na carodejnice. Vsechno spatne,co se o nem pise je samozrejme lez! Neni pravda jeho ucinkovani v kapele Conflikt 88,kde ty dve osmy Nemaji nic spolecneho s nacistickym pozdravem,Nesel nikdy v cele neonacistickeho pruvodu v srpnu 2013,Nemel tam sam proslov,Nemel nic spolecneho s vysetrovanim neonacistu v roce 2009,Neslozil skladbu Hadr,ktera se Nestala hymnou DS!Nic z toho samozrejme neni pravda a tak je naprosto v poradku,ze se nam libi stejna hudba,jako lidem prispivajicim na diskusnich portalech s prezdivkami evokujici nemecke elektrikare z druhe svetove a sem tam propagujicich zvyseni spotreby plynu. Takze az muj syn jednou v budoucnu prijde a rekne:“ Hele,slysel jsem skvelou kapelu,maj hrozne lidumilny texty!“,budu klidnej,ze jeho nazory na svet jdou tou spravnou cestou. Protoze Ortel je prece jen neskodna zabava,ne?

 5. Závidíme vam Ortel. Na Slovensku máme Andreja Ďuricu, ale ten ma ešte k Ortelu veľmi ďaleko. Ortel sa po Karlovi Krylovi stáva ďalším „svedomím národa“. Chráňte si ho.

 6. jsi asi z jiné planety jestli v tomto state tekdo nekomu něco podsouva je to BABIS a svita jeho nohosledu ano andreje a jeho propgandu lze prirovnat GEBLSOVE prupagande ta byla dokonala jak to dopadlo vime

 7. L. P. Těmi svými komentáři akorát ukazuje jaký vliv mají média a jak se sloboduší lidi nechají zmanipulovat a veřejně si nechají vnutit co jim prezentují média. Kdyby Čt chtěla být objektivní tak se zeptá i na názor druhé strany. Pokud neumíš pochopit texty ortelu tak je nehodnotil laskavě

 8. L.P. – a ty jsi odborník na co :-)

 9. L.P., myslím, že tobě nikdo nic nepodsunul, co? To myslíš vážně s tím Hitlerem? Než začneš kydat takové nesmysly veřejně, tak si přečti několik knížek o historii nebo (pokud jsi líný číst) podívej se na válečné dokumenty, je jich (třeba na Prima Zoom) na téma 2. světové války ažaž, anebo si najdi nějaké informace na internetu. Nepochopím, jak může být v dnešní době někdo tak tupý, když má k dispozi přístup k tolika informacím. Srovnávat Hitlera s Ortelem je neskutečná slaboduchost. Poslechni si výroky Hitlera a přečti si texty skupiny Ortel. jestli tam najdeš nějakou podobnost, dej vědět. Nejsem fanoušek žádné kapely, ale textům skupiny Ortel dávám palec nahoru, protože mi mluví z duše. Zkus tady napsat svůj vlastní názor, protože tvůj komentář je nicneříkající blábol (pouze srovnáváš nesrovnatelné a obviňuješ někoho z podsouvání jeho názorů). Tak mi zkus podsunout ten tvůj (a bylo by fajn se pod něj i podepsat celým jménem). Dík.

 10. Já musím souhlasit taky jsem byla na dvou koncertech. A to v Toužimy taky se tam ukázala policie a taky se tam ukázali lidé s různýma tetováníma, ale nikdo nehajloval ani nic podobnýho všichni se chovali slušně a normálně. A na tom druhým koncertě jsem byla v Mariánkách , policajti přišli a zase odešli , byli jsme tam mi normální lidi mladí, staří , dokonce jsem tam potkala pána v důchodovém věku a ten koncert až na příšerné vedro byl nádhernej. Ortel má můj obdiv a až zase budou poblíž mému bydlišti určitě půjdeme i s přítelem

 11. Pro mne osobně Ortel znamená hodně. Miluji jejich hudbu, a velice si vážím Tomáše jako člověka. Nebojí se říct nahlas názor většiny lidí v této smutné zemi.Děkuji, Tome.

 12. Zbytečná histerie na popud pár jedinců, vznikla v prolhané ČT! Myslím si, že to ještě není konec! Proč nenechají vyjádřit i druhou stranu? Bojí se, že by jim tam někdo říkal pravdu a to se jim nehodí!!! Moc doře a hlavně pravdivě napsaný článek od Lukáše Procházky! ORTEL má můj obdiv!!!

 13. Odborník na PR :-)

 14. Já myslím, že historie nám ukázala, že je především nutné se zabývat tím, čím člověk skutečně JE a na jak se PREZENTUJE NAVENEK. Tvrdit opak, jako autor článku L. Procházka je podsouvání čtenářům, co si mají myslet. Že se vlastně nic neděje a jsou to jen takové „veselé písničky“.Hitler taky veřejně říkal, jak to myslí s Německem dobře a víme, jak to dopadlo. Tenkrát si taky nikdo nepřipouštěl, kam až to může zajít.

 15. Největší paradox je ten, že tímto „honem na čarodějnice“, který například ČT vede, Ortel poslouchá čím dál víc lidí. Kdo Ortel nezná, tak si ho chce poslechnout, co to je sakra za hudbu, když má tolik fanoušků? To se ti lidi zbláznili, stává se z nás národ nácků? Vždyť ti kluci zpívají pravdu! Příští rok mají můj hlas! Takže ČT vlastně koná dobro :-D

 16. Naprosto s Lukášem souhlasím. To, co napsal je velice objektivní posouzení toho,
  jak vnímám koncerty Ortelu i já. Musím říci, že na jejich koncertech, potkáte prakticky všechny věkové kategorie, od dětí, až po seniory. A atmosféra na těchto koncertech, je něco úžasného. Tam člověk není mezi cizími, ale cítí to souznění, kdy jsme všichni na jedné lodi. Chodím o francouzských holích a taková ohleduplnost a ochota, jakou mi spolufanoušci projevovali, se dnes vidí málokdy a málokde. To, co je ve skutečném životě vzácností, je mezi Orteláckou rodinkou, prostě samozřejmostí. Alespoň, já to tak vnímám a cítím.
  Je mi ctí, být její součástí.

 17. Velice krásně napsané , sám bych to lépe nenapsal. Sám poslouchám skupinu Ortel již několik let a jejich písně jsou srozumitelné a výstižné. Řekl bych že spousta textů odráží dnešní skutečnost a dnešní dění. A proto ta velká kritika na jejich stranu. Myslím si, že nejvíce kritizují Ti co se jim to nehodí jak se říká do karet a nechtějí slyšet názor většiny a hlas obyčejných lidí. A proto i nadále budu poslouchat a podporovat skupinu Ortel, moc jim fandím a věřím že jim to ještě dlouho bude tak krásně zpívat. S pozdravem Kučera z N.Města nad Metují okr. Náchod ;-)

 18. napsal jsi to dobře a správně, oni maj vztek že tu skupinu nemohou zakazat protože neni proč, nemají důvod já si myslim že nejde brát to co člověk dělal v minulosti důležité je co dělá ted a co prezentuje, a určitě přijde postupem času na řadě to slovo že skupina ortel je plně leganí a neni důvod ji strkat do pytel stima skupinama co přímo nějakym způsobem prezentuji ultra pravici a td. za ortelem tu stojí spousta lidi od maldych až po starší generaci, a pochybuju že nějaká starší generace 45+ bude nějakym způsobem propagovat ultra pravici, no abych to shrnul… skupina ORTEL je skvělá a držim ji palce at se probojuje čim dal víš, ORTEL nezastaví ten prostě jede v rozjetem vlaku :)

 19. na ortel som bol raz ale to som šiel skor na brichtu.ortel som nikdy nedopočuval celé cd príde mi makký a umiernený aj názorovo.ide mi skor o to co pán v tom článku naznačuje.,,na ortel chodia normálny ludia a nie tí zlý náckové,,a tu pomaly začína polčas rozpadu.klasická technika policajtov-rozdel znútra a ovládni.o chvílu si sami medzi sebov budú hladat tých zlých co hajluju alebo maju na sebe nejaké symboly a budu sa ich snažit vypudit s ,,orteláckej rodiny,,aby nepadol aj na nás tien:)no a co keby sa tam aj hajlovalo?zmení to dnes nejak beh sveta?na metalových koncertoch sa skanduje hajl satan dvíhaju sa ruky zo symbolmi rohov a nikto sa za to vyslancom pekla nestal.treba sa skor pýtat prečo je je pre ludí prítažlivé všetko okolo 3ríše.pretože je to zakázané furt dokola sa prekruca pravda až sa dosiahne pravý opak toho čo chceli.povedzte mi prečo by nás 3generáciu po vojne mal niekto zatvárat ked zahlásim zighajl alebo nejaké symboly?čo nás je po nejakých zákonoch ktoré su dávno neaktuálne,dovoluju zatvárat ludí co nie su zlodeji a vrahovia medzi zlodejov a vrahov?a hlavne ked človek vidí že mocným tohoto sveta sa ničoho neboja viac ako 70rokov starých symbolov a pozrdavova mrtveho diktátora ktorého sice hrdinsky porazili ale doteraz su s neho posraný je treba vrchnost strašit a provokovat:))

 20. Děkují za krásný a pravdivý článek.Nelíbí se mi ten hon na Tomáše a jeho skupinu Ortel.Má krásné písničky,které píše sám život a nevidím na tom nic špatného.

 21. Diky, moc diky, vycetl jsi mi ta slova z duse!

 22. Psal jsem v tomto duchu jeden z komentářů k příspěvkům,a musím jenom souhlasit. Na jaře mi bude 65 a nedávno jsem měl možnost účastnit se jednoho koncertu. Jako bývalý policista dobře vím, o čem je řeč -myslím ty ubohé policejní manévry před a kolem koncertu (na čí asi objednávku?, a kdo tu objednávku zaplatí?), a na koncertě jsem viděl jen samý normální, slušný a nadšený účastníky, a sám si odnesl jen ten nejlepší zážitek! … A taky samozřejmě přesvědčení, že příští hlasy jedině pro Ortel – ve všech kategoriích, protože opětovně musím vyzvednout i umění jednotlivých muzikantů při sólech, protože celý koncert se jel v jednom kuse, a byl to KONCERT!!!! Byl to koncert, kde se poslouchalo kažé slovo zpěváka, který to dával SRDCEM!!!!!

Comments are closed.