Digitalizace VHS

 

Video Home System, zkráceně VHS, byl standardní systém pro uchování audio-video záznamů, přehratelných na videorekordérech po několik desetiletí. VHS vyvinula společnost JVC v druhé polovině 70. let a tím posunula naši dobu ve světě zaznamenávání audia a videa. V průběhu času byly vyvinuty i jiné systémy např. Betamax, Video 2000, nebo S-VHS. V této konkurenci zvítězil právě VHS, který masivně zaplnil většinu domácností po celém moderním světě.

Digitalizace analogového záznamu na VHS je přenesení audio-video záznamu do digitální podoby. Digitalizaci můžeme provést propojením videorekordérů či jiných zařízení schopných přehrávat VHS s PC nebo přenosnou pamětí, viz moderní televize. K přenosu nám slouží speciální technika (software i hardware), která je schopná přijmout spojitý signál z VHS pomocí kabelů, různých převaděčů nebo televizních karet.
Pokud doma máte staré archivy soukromých videozáznamů VHS a máte zájem své staré rodinné a soukromé záznamy převést do digitální podoby, můžete se obrátit na specializovaná studia. I já se digitalizacví VHS zavám, tak se ozvěte. Další informace v případě zájmu naleznete zde:
https://www.facebook.com/vhspc/

Parametry videa:

Audio-video záznam převádím do formátu mpeg-2 s koncovkou .mpeg. Jde o základní formát přehratelný ve většině běžných zařízeních. Kvalitou je shodný s původním záznamem na VHS a je vhodný pro další úpravu ve video studiích.

Kvalita převedeného videa a případné chyby na VHS

  • Kvalitu převodu záznamu ovlivňuje původní pořizovací zařízení vašeho záznamu, tedy kamera, opotřebení a poškození VHS. Převod videa je dále ovlivněn množstvím převodů do různých dalších formátů.
  • Pokud není využito drahé speciální techniky, video po převodu nepřekročí kvalitu záznamu pořizovacího zařízení a vaší VHS.
  • U převodu vašeho analogového záznamu do digitálního formátu dochází i k přenesení chyb: zrnění, šum, praskání, prolínání poškozených oken, aj.
  • Magnetická páska VHS může být místy nebo v delší úseku poškozena. V takovém případě nemusí být možné digitalizovat určené místo.

Jindřich Tichý ml.

1,093 total views, 1 views today

Reklama
Insert Ads Here