Jan Filipenský, prostě Jafar

0aae28d564_96956290_uMožná se mnou nebudou někteří závistivci a hejtři souhlasit, ale Jan Filipenský, jinak také uměleckým jménem Jafar, patří k osobnostem svého světa ve kterém působí. Je to svět svobodných a eventových umělců, herců na volné noze, nájemných speakerů, kaskadérů, zkrátka svět divadla, filmu a zábavních akcí, určených jak širokému plénu, tak i uzavřeným společnostem. Ve shodě se svou původní a hlavní profesí, tedy herectvím a moderátorstvím, nejraději hraje ve filmech, seriálech, reklamách a jiných AV dílech a moderuje takřka cokoli. Mimo to se také věnuje herectví v různých formách mimo divadlo a film při všemožných zábavních příležitostech.

Umí ale daleko více – krom svých hlavních profesí se věnuje i dalším netradičním zálibám pro potěchu PT obecenstva. Provádí roztodivné silácké a kaskadérské kousky, jezdí ve/na všem a se vším, co má alespoň jedno kolo, nebo jednu nohu, šermuje, střílí krom sportu jak western tak i „hystericky“, práská biči, hraje na percussion, ale hlavně se věnuje své velké lásce – fireshow (pro ty, kteří to v životě nepotkali, jde o ohňovou show), jako ohnivy fakir a fireperformer. S tímto vpravdě pekelným uměním se zúčastnil několika tisíc vystoupení a nejedno filmové natáčení. Ostatně, podívejte se sami na jeho promo video. O něm blíže až po ukázce.

Jafar nás obohatil příchodem na tento svět v roce 1973, v Novém Městě na Moravě, vyrostl v Brně a herectví a moderátorsví vystudoval na Vyšší Odborné Škole herecké v Praze – Michli a v Praze také dodnes žije. Drží se svého svobodného povolání umělce, je dosud svobodný, a prý pokud ví, i bezdětný. Dráhu svobodného umělce kaskadéra začal v roce 1993, od roku 1997 je profesionálním hercem a moderátorem a dále stále kaskadér, fakír, silák, eventový umělec atd. Nějaký čas hostoval v Divadle Na Fidlovačce, Městských Divadlech Pražských – divadlo ABC, v divadle Sentiment. A extreně spolupracuje s hudební skupinou Waldagang. Na svém kontě má účast zhruba v padesátce reklam do celého světa a cca osmdesátce různých AV děl – od studentských krátkých filmíků, přes české filmy a seriály až po americké blocbustery.

janfilipenskyDráhy svobodných umělců bývají jednou na vrcholu, jindy je o práci nouze. Nebojí se ani dalších aktivit, provozuje tedy souběžně logistickou firmu a autodopravu. Tyto služby poskytuje v souvislosti s filmem, ale i mimo něj- Jafar, pro přátele Jafi, je takový drobeček, kdyby někoho zajímaly jeho míry, tak široký v ramenou a pase je tak, že mi nestačí měřící pásmo na měření běžecké závodní dráhy, vysoký je o víc jak hlavu než já a já mám 179 cm (měří 205 cm :- ) ) a kdyby chtěl někdo vědět, kolik váží, tak mi strhnul váhu na 185 kilogramech. Nenakupuje v konfekci, neb na něj nic nemají, šije u vlastní švadleny. Prostě je to hromotluk jako Vyšehradská skála.

Sám o sobě žertem prohlašuje, že je takřka ideální chlap, protože nekouří (až na výjimky potvrzující pravidlo), pije, ale nechlastá a s drogami se také nijak nebratříčkuje. Má prý jen dvě nectnosti a obě začínají na Ž: Žrádlo a ženský. Mohu na vlastní oči potvrdit fakt, že ačkoliv by se zdálo, že ženy a dívky se ho budou bát, aby jim nešlápl na nohu, protože by je tím téměř zasedl, vzhledem k jeho několikanásobně větší velikosti, opak je pravdou, dívky a ženy přitahuje jako … řekl bych nyní lidové přísloví na takovou situaci, ale nehodilo by se to. S úsměvem říkám, že je prostě přitahuje. Co ještě? Všechno již bylo vyjmenováno výše, jen jedna profese zatím nebyla řečena. Jafar je navíc námořník a nejraději se plaví na jediné české válečné lodi ( :- ) ), brize (tedy dvojstěžňové plachetnici 1. Česko Slovenské školní lodi TS La Grace, na jejímž vzniku i další existenci má mimo majitelů a stavitelů v jednom, výrazný podíl cca 360 dobrovolníků a dnes již cca desetitisícový Klub přátel LG. Kdo máte zájem podívejte se zde La Grace.

podobenkaJafar má samozřejmě i své konkurenty. Někteří, zejména ti mladí, dosud nezkušení, ale o to sebevědomější a slušně řečeno neinformovanější a především takoví, co už vyzkoušeli 151 pokusů o cosi, mj. vlivem svého diletantství, neschopnosti, hlouposti a arogance nikde neuspěli, se jej snaží napodobovat. Nemají problém ukrást vystoupení sakumprásk až do těch nejmenších podrobností. Hrají si na siláky a mistry fireshow. Je jim sotva víc než mléko na bradě, ale již se vehementně, ale bez jakéhokoli umu, pokouší být také mistry ohně a síly. Tréninku a praxe pokud vůbec něco absolvovali, bylo tak málo, že by se o něm soudní lidé styděli zmínit a moc jim nedochází, že Jafar se svým profesím věnuje již drahně let, přestál pro jiné dozajista smrtelná zraněn, dále sbírá zkušenosti s respektem a úctou k jiným kolegům a neustále vylepšuje svá vystoupení.

Proto také, když si objednáte show s Janem „Jafarem“ Filipenským, můžete vidět jak tahá za ostří nože kamiony, za oprátku za krk dodávky či offroady, jezdí přes něj plně obsazené a naložené motocykly a čtyřkolky všech velikostí, kubatur a hmotností, drží v zubech s lehkostí jemu vlastní stopadesátikilové cvalíky a na břiše mu palicí roztloukají poctivý, takřka metrákový betonový blok. V jeho fakírské fireshow můžete vidět, jak mu hoří „skoro“ všechno co si jen lze představit (prosím od pasu nahoru, děkuji :- ) ) a jeho ohnivé gejzíry létají do skoro desetimetrových dálek/výšek.

Za svou práci ale také oprávněně požaduje přiměřenou odměnu. Když si ale sjednáte za podbízivou cenu ony mladé „orly“, drtí na svém břiše trapnou cihličku pěnového siporexu, asi aby si neudělali bebíčko. Jejich ohně mají také poněkud – nesrovnatelně – výrazně menší výkonnost. Ale kdo ví, třeba se už zlepšili. Až budou něco umět a bude to stát za to, určitě je také pochválíme. Jenže to, pokud k tomu vůbec kdy dojde, bude asi ještě chvilku trvat.

 

2,488 total views, 1 views today

Reklama
Insert Ads Here