Pověst o vzniku erbu města Kolína

Kolín, město na Labi, dnes průmyslová aglomerace s cca 30 tisíci obyvateli, vzniklo v úrodné blízkosti naší největší řeky až ve 13. století. Je zde hodně zajímavých památek té doby, ale já se chci věnovat zajímavém kolínskému erbu.

 

V erbu vidíme městské hradby, Českého lva, jako symbol královského města a dva zlaté draky. Kde se vzali tito bájné bytosti v erbu? Obecně drak značil zlo, v Kolíně je tomu jinak. Nechme se přenést do světa bájí….

Pověst jsem si vypůjčila z webu http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/kolin/povest-o-dracich-v-kolinskem-znaku

Před dávnými a dávnými časy žil ve sluji pod skálou na břehu Labe u města Kolína drak. Ale nebyl to jen tak obyčejný drak. V noci totiž získával lidskou podobu a navštěvoval lidi ve městě, kterým nosil různé dárky. Lidé ho proto měli rádi. Nikoho nenapadlo přemýšlet nad tím, proč ho vidí jenom v noci. Jednou se stalo, že v okně spatřil krásnou dívku, zamiloval se do ní a ona do něj. Každou noc jí potom navštěvoval pod oknem. Dívka se však po čase začala vyptávat, proč za ní chodí jenom v noci. Drak se zpočátku vymlouval, že přes den odjíždí z města za prací a vrací se až po setmění. Jenže dívce to nestačilo a tak dlouho naléhala, až jí nakonec prozradil, že je přes den drakem a jen přes noc může svou dračí kůži svléct. Té kletby být drakem by ho mohla zbavit pouze dívka, která by se za něj provdala. Dívce to nevadilo a ráda mu slíbila, že si ho vezme za manžela. Otec dívky byl městským rychtářem a již měl pro dceru vyhlédnutého ženicha mezi bohatými kupci. A tak když přišel drak v lidské podobě požádat o dívčinu ruku, vyhnal ho rychtář z domu, že dceru dá jen tomu, kdo má v truhlicích zlato a ne kamení. Drak zmizel a do města se již více nevrátil. Nešťastná dívka ho každý večer čekala a když se ho za celý měsíc nedočkala, skočila z nešťastné lásky do Labe. Protože však draka opravdu milovala, díky kouzlu se také proměnila v draka a od té doby bývalo vidět za ranního rozbřesku u Labe draky dva. Stávali na břehu s jejich hlavy se k sobě láskyplně vinuly. Lidé z okolí věřili, že kdo je spatří, bude mít šťastný život. A proto dali kolínští jejich podobu i do městského znaku.

Tolik z pověsti … Jak to bylo doopravdy se už asi nedozvíme. Také bych Vás touto cestou ráda pozvala na historickou bitvu na kolínské jízdárně, která se koná 13.5. 2017 a letos nese název Johanka z Arku. O podrobnostech z řad šermířů i diváků napíšu příště.

 

 

 2,002 total views,  2 views today

Reklama
Insert Ads Here