Srbská armáda uvedena do plné bojové pohotovosti. Vučič vystoupí s prohlášením

Srbský prezident Alexandr Vučič vydal rozkaz uvést ozbrojené síly země do stavu nevyšší bojové pohotovosti. Stalo se tak kvůli akcím kosovských zvláštních jednotek. Uvedla to srbská agentura TANJUG s odvoláním na kancelář prezidenta Vučiče. Prezident vystoupí s prohlášením. V ohrožení je vodní elektrárna  Gazivode.

«Rozkaz byl vydán náčelníkovi Generálního štábu armády Srbska», uvádí agentura. Prezident Vučič vystoupí dnes v 21 hodin místního času s oficiálním prohlášením.

Do plné bojové pohotovosti byly uvedené také všechny zvláštní jednotky a speciální útvary ministerstva vnitra.

Bylo zjištěno, že kolem 60 ozbrojenců ministerstva vnitra samovyhlášené Republiky Kosovo ROSU zaujaly pozice blízko akumulačního jezera vodní elektrárny «Gazivode» a vstoupily do střediska ekologie a sportu blízko přehrady na severu kraje.

Elektrárna je pod kontrolou Bělehrdu. Jak prohlásil Vučič, v posledních letech vložily srbské úřady do její infrastruktury, samotného objektu a přehrady tohoto akumulačního jezera kolem 2 milionů eur.

Na situaci EU reagovala svým typickým způsobem

«Bereme vážně podobný druh informací a podporujeme kontakty se VŠEMI zůčastnými stranami», řekl ruské agentuře RIA Novosti zdroj ve strukturách EU. Upřesnil, že se jedná o kontakty na místech, včetně jednotek KFOR.

«Jako vždy počítáme s tím, že všechny strany budou reagovat klidně a zdrženlivě», dodal zdroj agentury.

Jenže Srbsko už pamatuje rok 1999, kdy střet mezi albánskými separatisty z takzvané Osvobozenecké armády Kosovo a srbskou armádou a policií vedlo nakonec k bombardování Jugoslávie (v té době sestávající ze Srbska a Černé hory). V březnu 2004 uspořádali kosovští Albánci pogromy, které vedly k masovému vysídlení Srbů z kraje a zničení četných památníku jejich historie a kultury.

Dodejme, že evropskou snahou, která se nakonec uskutečnila, bylo oddělit Srbsko a Černou horu, čímž Srbsko ztratilo přístup k moři a pomoc Srbsku v případě konfliktu, tak bude komplikovaná. Možná právě nyní si «čistotu» záměrů EU budeme moci ověřit.

 921 total views,  1 views today

Reklama
Insert Ads Here