Visegrádská čtyřka chce vytvořit vlastní banku. Čeští senátoři o tom diskutovali s maďarským premiérem

Maďarský premiér Viktor Orbán, během oficiální návštěvy České republiky, se kromě prezidenta a premiéra,  sešel také s českými senátory. Předseda senátu Jaroslav Kubera podpořil maďarskou myšlenku na zřízení společné investiční banky zemí Visegradské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a Rakouska, která by zajišťovala stabilní financování investic v těchto zemích.

„Podporuji tuto myšlenku a navrhoval bych ji rozšířit i na společný bankovní dům, který by mohli využívat i občané zemí V4. Komerční banky totiž velmi rády zvyšují úroky a poplatky, zatímco takováto společná banka by mohla nabídnout lidem jistotu ochrany jejich investic a stabilní a férové finanční podmínky,“ uvedl při jednání s Orbánem předseda Senátu Kubera. Není ovšem jasné, zda bude nový bankovní dům postaven na nejistotě eura a dolaru, nebo na jistější bázi národních měn, protože kromě Slovenska si všechny ostatní země V4 své národní měny.

Senátoři s maďarským premiérem hovořili také o společných investičních projektech a shodli se, že v průběhu následující dekády bude třeba hledat více zdrojů pro financování např. nových dálnic a železnic. Vyzdvihli také dynamický vývoj investic v obranném průmyslu a dalších odvětvích.

„I na základě vynikajících a pevných vztahů mezi našimi zeměmi je třeba usilovat o to, aby hlas V4, třeba i společně se severskými zeměmi, baltskými zeměmi nebo Beneluxem, byl v Evropské unii více slyšet,“ uzavřel Kubera. Tím se možná pokusil zmírnit hrot této myšlenky. Protože právě za podobný nápad byl zavražděn libyjský vůdce Muhammar Kaddáfí.

 1,660 total views,  1 views today

Reklama
Insert Ads Here