Zapomenuté památky ožívají

vanoce-na-tvrzi-2016-letak-a4-v02-web

V malé obci Nebovidy kousek od Kolína se občané obce Nebovidy rozhodli, že svojí středověkou tvrz, téměř zničenou hospodařením JZD nenechají padnout. Proto vznikl občanský spolek TVRZ Nebovidy, které zde pořádá různé akce na její podporu. Je to parta obyčejných lidí, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu a není jim lhostejný vzhled, historie a osud jejich obce.

nebovidy-znak

 

 

HISTORIE

Ves Nebovidy se poprvé připomíná v roce 1268, kdy zde měl majetek Kunata z Nebovid (Chunatus de Nebewige), v díle Augusta Sedláčka Místopisný slovník království českého je uvedeno starší datum, rok 1235. Klíčovou roli při vzniku obce a jejím dalším rozvoji měl zemanský rod pánu z Nebovid se stříbrným, na koso položeným pruhem nebo břevnem v červeném poli. Na počátku 14. století ves náležela Pavlovi z Nebovid (uvádí se v letech 1325–27), poté byly Nebovidy rozděleny na dvě části a v každé z nich vznikla tvrz. Tím se na dalších 100 let také rozdělila historie obce. V roce 1473 spojil obě části Nebovid Jindřich z Nebovid, předek zemanské rodiny Chotouchovských z Nebovid sídlící na horní nebovidské tvrzi Okrouhlá, a obec jako jeden celek prodal Janu Plzákovi z Nebřežin. Od této doby tvoří obec opět jeden celek. V roce 1610 připadly Nebovidy k panství Červené Pečky a zůstaly jeho součástí až do zrušení patrimoniální správy po roce 1848. Od roku 1850 jsou samostatnou obcí, patřící do okresu Kolín.

PŮVOD NÁZVU

O původu názvu obce existuje domněnka, že nejspíše pochází od škádlivé přezdívky obyvatel vsi, kterou je nazývali obyvatelé okolních obcí, ležících v rovině. „Nebovidé“ (Nebewige) žili totiž v údolí pod strání, a tak neviděli do dálky, ale pouze „do nebe“.

DCIM107GOPRO

tvrz-nadvori

Tak pokud ještě nevíte, kam na výlet, přijeďte se podívat a prožít kousek předvánoční atmosféry na staré tvrzi.

 

 1,228 total views,  1 views today

Reklama
Insert Ads Here