Zpravodajská svodka B. Weitingerové o událostech z Donbassu i ze zbytku světa

Události se hrnou jdena za druhou. Proto je svodka B. Weitingerové důležitá pro orientaci v politickém prostoru. 1; Mimořádná událost v Kerčském průlivu. Vzájemnou srážkou byla poškozena dvě zahraniční nákladní plavidla. Ke srážce došlo 30. listopadu na jižním kotvišti.

2; Navzdory všemu. Putin je připraven pokračovat v dialogu s USA, prohlásil Dmitrij Peskov.

3; Portugalské fotbalové národní mužstvo odmítlo jet na Ukrajinu kvůli válečnému stavu. Toto rozhodnutí bylo doporučeno ze strany UEFA a portugalského ministerstva zahraničí.

4; Náměstek ukrajinského ministra pro záležitosti „okupovaných území“ v přímém přenosu napadl šéfa strany. Grymčak označil Muravjova za „Malorusa“, přišel k němu a kopl do řečnického pultíku tak, že ten zasáhl řečníka. Těžko soudit, zdali si ukrajinské televizní stanice toto chování s účastníky debat domlouvají předem kvůli zvýšení sledovanosti, nebo zdali jsou ukrajinští vládní politici skutečně na úrovni primitivních neandrtálců.

5; V Moskvě odpověděli na Porošenkovo prohlášení o špatných zprávách pro Putina. Za nelogické označili výrok, že by zrušení ukrajinských voleb mělo být pro Rusko či Putina osobně jakkoli výhodné.

6; Dmitrij Peskov informoval o dopisech Trumpova bývalého advokáta do Kremlu. Peskov také ukázal novinářům několik dopisů, které přišly na jeho elektronickou adresu k tomuto tématu.

7; Kdo je Arsen Avakov? Ministr vnitra je považován za úspěšného a nepotopitelného politika z klanu bývalého premiéra Jaceňuka. Při vší úspěšnosti jeho kariéry podnikatele a politika se za ním táhne vlečka skandálů a trestních řízení pro těžké zločiny.

8; Sýrie: Pěchota koalice USA je na hranici katastrofy. Postavení „Syrských demokratických sil“ na východním břehu Eufratu se s každým měsícem zhoršuje.

9; Bylo to peklo. Do vojenských veřejných domů byly od 30. let 20. století do konce Druhé světové války uvrženy stovky tisíc žen. Dávný konflikt kvůli nucení korejských žen k sexuální obsluze japonských vojáků se rozhořel s novou silou.

10; Proč „lovci duší“ na nás pořádají hony? Děsivá mise západních kurátorů. V posledních dnech se v ruských médiích objevují informace o činnosti sekty „Slovo Boží“ v Podněstří.

11; Nový samopal od Kalašnikova zamíří do Indie. Rusko se snaží stát předním dodavatelem střelných zbraní pro Indii.

12; Válečný stav na Ukrajině je jen legalizací pokusů na lidech. Jaké následky bude mít válečný stav pro prosté Ukrajince?

13; Porošenko se bude rvát až do posledního okamžiku. Očekávejte další radikalizaci, říká Carjov. Známý ukrajinský politik řekl, proč od ukrajinského prezidenta se distancují jak oligarchové, tak už i Západ.

14; Ukrajinské ozbrojené síly mění taktiku a připravují strašlivý úder. V Donbasu byla zlikvidována čtyři ukrajinská bojová vozidla pěchoty, dvanáct protitankových komplexů s řízenými raketami a mnoho diverzantů. Taková intenzita ostřelování, kdy se používají dělostřelecké prostředky ráže 122 mm, vyvolává údiv.

15; Ukrajina úspěšně předvádí Putinovi slibovanou noční můru. Ale zatím jen na svém území. Nakolik se podařilo splnit heslo dané Porošenkem ukrajinskému obyvatelstvu „Žít nově“? Byly shrnuty výsledky Porošenkova prezidentství.

16; Trump: Setkám se s Putinem v patřičnou dobu. Budeme mít dobré vztahy s Ruskem, s Čínou, se všemi…

17; Zemřel George Bush starší. Prezidentem USA byl v letech 1989 až 1993.

18; Merkelová byla několikrát vyfotografována v linkovém letadle cesto na G20. Připomeňme, že kvůli poruše vládního letounu musela kancléřka zvolit náhradní způsob dopravy.

19; Si Ťin-pching, Macron, Erdogan… S Kým se už stačil setkat a pohovořit Putin na G20? Prezident Ruska má v Buenos Aires diář nabitý schůzkami.

20; Dmitrij Pučkov známý též jako Goblin píše o provokaci v Kerčském průlivu, o bídě a o tom, zdali má cenu poslouchat Američany. Kolos na hliněných nohou, surovinová ekonomika, země periferního kapitalismu. Text vyvrací obehraná klišé hojně používaná proti Rusku.

21; Ruské autoškoly pošlou studenty trénovat na dálnicích při rychlosti 110 km/h. Frekventanti autoškol se musí učit manévrovat v reálných podmínkách, myslí si experti.

22; V Nejvyšší radě požadují zakázat vstup na Ukrajinu i ruským ženám. Nevidím smysl v tom, aby se zakazoval vstup jen mužům. Vždyť ženy mohou úspěšně provádět špionáž, varuje poslanec Andrej Tětěruk.

23; Putina Trump se na G20 vzájemně pozdravili. Rusofobové div neplakali radostí, když se dověděli, že Trump nestiskl Putinovi ruku.

24; Finský novinář obvinil ruské obyvatelstvo z přílišného vytápění bytů. Občané ropné mocnosti si zvykli plýtvat energií a přesmíru vytápějí své byty.

25; Ministerstvo obrany předvedlo start modernizované rakety protivzdušné obrany. Nová protiraketa potvrdila plánované parametry a úspěšně splnila úkol.

26; My potřebujeme jiného, lepšího prezidenta“. Obyvatelé Mariupolu zaskočili korespondenta CNN. Zmínka o Putinovi vyloudil na tvářích obyvatel města úsměv. To je přece divné, když tu kvůli tlaku z Moskvy zahynuly tisíce lidí… Inu, takto se bourají názorové stereotypy a myšlenkové šablony …

27; Pravděpodobný nástupce Angely Merkelové se uřekl ohledně neúčelnosti „Severního proudu – 2“. V tomto kontextu je dobré připomenout Němcům nezáviděníhodný osud Bulharska, které si nyní rve vlasy kvůli neuskutečněnému „Jižnímu proudu“.

28; Hrozí odvolání? Proč Lucenko nevytlouká politický kapitál na tématu válečného stavu? Co se děje s generálním prokurátorem Ukrajiny a proč se tak okatě distancuje od pochybných lidí, které prosazuje Porošenko?

29; Merkelová se vysmívá Porošenkovi a Trump se schovává před Putinem. Pro Putina a Rusko jako celek je už normální, že vyvolává krajní podráždění u Washingtonu.

30; V oděském přístavu objevili radioaktivní náklad. Výsledky vyšetřování ukázaly, že hladina gama záření kontejneru desetinásobně překračuje přirozenou radioaktivitu.

31; Cestující natočil, jak se u Airbusu společnosti Frontier Airlines odlupuje opláštění motoru. Na palubě letounu se nacházelo 171 cestujících a šest členů posádky. Letadlo se muselo vrátit na letiště v Las Vegas.

32; Na Aljašce byl vyhlášen federální režim mimořádného stavu. Do té doby byl zaveden pouze mimořádný stav na úrovni Aljašky. Trump slíbil podporu obyvatelům zasažených teritorií.

33; Ve Státní dumě odpověděli na slova finského novináře o vztahu Rusů ke zdrojům energie. Novinář předtím obvinil Rusy z ignorování problémů globálního oteplování. Většina lidí se chová úsporně. Energie se musí platit. Obviňovat Rusy z rozmařilosti je úplně mimo. Navíc Rusko po podpisu Pařížské smlouvy o klimatu s předstihem splnilo přijaté závazky.

34; Ukrajinská armáda posiluje stavy vojáků a chystá se k městským bojům. Příslušníci Národní gardy, kteří nově přijeli, mají za úkol kontrolovat přesuny ozbrojenců 128. brigády, aby se zabránilo dezerci.

35; Hořící automobily, bitvy s policií a slzný plyn. Paříž je zachvácena masovými nepokoji. Kolem stovky lidí bylo zadrženo.

36; Byl zveřejněn počet Ukrajinců, kteří pracují v Polsku. Podle Czaputowicze pracují v Polsku téměř dva miliony Ukrajinců a kromě toho dalších 40 tisíc studentů studuje na polských vysokých školách.

37; Polské ministerstvo zahraničí vyzvalo k tlaku na země, které podporují „Severní proud – 2“. Projekt „Severní proud – 2“ předpokládá výstavbu dvou větví plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubických metrů plynu za rok.

38; Moskevský patriarchát si už nebude moci vyskakovat, říká Porošenko. Podle názoru ukrajinského prezidenta autokefalie ukrajinské pravoslavné církve je dalším aktem vyhlášení nezávislosti Ukrajiny.

39; Jaké jsou příčiny tristního stavu ukrajinského vojenského námořnictva? Vojenské námořní síly Ukrajiny se staly pro Kyjev tržištěm ješitnosti, kde se zviditelňovali ministři, myslí si kapitán prvního stupně Jurij Smiščuk.

40; U Kyjeva se zřítila střecha sportovní školy. Těsně předtím se v prostorách školy nacházelo třicet dětí a jejich trenér.

41; SBU hromadně zve k výslechu kněží Ukrajinské pravoslavné církve. Informovali o tom dnes v informačním a osvětovém centru církve.

42; USA kontaktovaly Kreml po neuskutečněném setkání Putina a Trumpa. To bylo odvoláno kvůli incidentu v Kerčském průlivu.

43; Trump zrušil tiskovou konferenci k výsledkům G20. Důvodem pro zrušení tiskové konference byla zpráva o úmrtí George Bushe staršího.

44; Porošenko předal ukrajinské armádě letadla, vrtulníky a drony. Prezident Ukrajiny se zúčastnil slavnostního ceremoniálu předání zbraní a vojenské techniky vojákům.

45; Putin Merkelové a Macronovi vyčerpávajícím způsobem vysvětlil incident v Kerčském průlivu. Informoval o tom tiskový tajemník ruského prezidenta.

46; Kradli a vraždili. A potom to sváděli na separatisty. Ozbrojenec batalionu Donbas informoval o zločinech ukrajinských vojáků v prvních fázích ATO. V prvním roce nebyla žádná kontrola, nebyla žádná vojenská policie, žádná vnitřní vyšetřovací služba. Prostě „dělej si, co chceš…“

47; Lidé vyskakovali z vlaku a utíkali přes závěje. U Kyjeva se porouchal elektrický vlak, ve kterém se včera nechal vyfotografovat Porošenko. Svědkové říkají, že ani nefungovaly záchody a bylo vypnuté topení.

48; Ve městě Vinnica srazil zástupce náčelníka hlídkové policie svým autem šestnáctiletou dívku na přechodu pro chodce. K nehodě došlo kolem 14:00 hod. Dívenka byla hospitalizována v nemocnici první pomoci.

49; „Guru“ ruské liberální žurnalistiky byl obviněn ze spolupráce s CIA. V liberálních kruzích vznikl další skandál.

50; „Zítra byla válka“? Na Ukrajině vyhlásili neodkladné povolávání rezervistů a branců. Akce proběhne v souvislosti se zavedením válečného stavu.

51; Totální pomatenec. Ukrajinský ministr zahraničí obvinil Rusko z amorálního chování k zadrženým námořníkům.

52; V Doněcké republice jmenovali nové místopředsedy vlády a řadu klíčových ministrů.

53; To není žádné zajetí. Vždyť není válka. V Kremlu upřesnili status zadržovaných námořníků ukrajinského válečného loďstva. Námořníci zadržení ruským plavidlem nejsou navzdory prohlášením ukrajinských úřadů válečnými zajatci. Jsou prostými narušiteli hranice, kteří se navíc v ruských vodách dopouštěli výtržností.

54; Putin jedná se saúdským princem. Rozhovory probíhají v hotelu Alvear Palace v sále Vendôme Pompadour.

55; Putin odpověděl na srovnání Ruska s teroristickou organizací. Poznamenal, že Rusko je v tuto chvíli státem číslo jedna ve sféře boje proti terorismu.

56; Lukašenko: Bělorusko se mnou v čele nemá pro Západ žádnou cenu. Bělorusko chce se zeměmi Západu spolupracovat, ale neznamená to, že by se kdy od někoho odvrátilo.

57; Pašinin, který utekl z Ruska, žije na Ukrajině v bídě. Ale není jediný, koho „evropské“ sny a někdejší naděje donutily žít jako bezdomovec na ukrajinských zadních dvorkách.

58; G20 má v úmyslu do roku 2025 vytvořit 100 milionů pracovních míst pro ženy. Španělsko sice není členem „dvacítky“, ale účastní se summitu jako stálá pozvaná země.

59; Udělat dojem na Západ. Co podnikne Ukrajina v podmínkách válečného stavu? Do konce prosince 2018 nesmí muži s ruským pasem ve věku od 16 do 60 let překročit Ukrajinskou hranici.

60; Do okupovaného Kramatorska přijela vojenská inspekce z USA. O tom dnes s odvoláním na informace rozvědky informoval náčelník tiskové služby národní policie Doněcké republiky Daniil Beznosov.

61; Ukrajinští námořníci informovali o podmínkách pobytu ve věznici Lefortovo. Námořníci ukrajinské vojenské námořní flotily zadržení po narušení ruské námořní hranice si nestěžují na podmínky ve věznici, kam byli převezeni ze Simferopolu.

62; Saúdský princ poslal jedenáct zpráv vedoucímu skupiny vrahů novináře Chášukdžího těsně po vraždě.

63; Zorjan Škirjak veřejně urazil metropolitu Pavla. Poradce ministra vnitra Ukrajiny zveřejnil na své stránce facebook řadu nepublikovatelných urážek na adresu vikáře Svatouspenské Kyjevsko-Pečorské Lavry metropolity Vyšgorodského.

64; Doněcká republika je připravena přijmout běžence z Kyjevem okupovaných teritorií, kteří budou utíkat před represemi v důsledku vyhlášeného válečného stavu.

65; Do Sýrie se během jediného dne vrátilo více než 900 lidí z Libanonu. Dalších více než 720 lidí se vrátilo z Jordánska.

66; Trump si pozval do Bílého domu na úterý 4. prosince šéfy německých automobilek za účelem jednání o clech.

67; Byla dodána první dodávka protivzdušných raketových komplexů Tor-M2DT., který je arktickou modifikací komplexu Tor-M2 na bázi dvoudílných pásových transportérů DT-30M.

68; Putin poděkoval Erdoganovi za vyřešení „problémových“ otázek a označil Ankaru za spolehlivého partnera.

69; rada ministrů Doněcké republiky se nyní nazývá vládou. V Národní radě Republiky schválili příslušný zákon.

70; Trump se rozhodl vyhlásit na 5. prosince smutek v souvislosti s úmrtím George Busche staršího.

71; Porošenko vyzval Západ, aby zablokoval „Severní proud – 2“, posílil přítomnost NATO v Černém moři, uvalil nové sankce na Rusko a dal Ukrajině peníze.

72; V Rusku odstartoval pilotní projekt na snížení míry chudoby v zemi. Bude se týkat několika regionů.

73; Zpěvačka Rotaru odmítla účast na festivalu „Píseň roku“ v Rusku kvůli válečnému stavu na Ukrajině, aby ne provokovala své radikálně naladěné krajany.

74; Na Donbas přijely tří vojenské vlaky s vojenskou technikou a ukrajinskými vojáky, hlásí Eduard Basurin. Zmínil se, že je to důkaz, že Kyjev zahájí v prosinci útok s cílem dostat se k ruským hranicím.

75; Diplomacie je to samozřejmě ubohá, říká americký politik o úmyslu USA izolovat Rusko. Bývalý člen Sněmovny reprezentantů Ron Paul si myslí, že americká politika vůči Rusku může poškodit samotné Spojené státy.

76; Ukrajinský expert navrhl, aby se na truc Moskvě vykopal kanál od Dněpru k Azovskému moři. Oktisjuk varuje, že další blokáda Azovského moře Ruskem změní moře ve vnitřní jezero, které bude jen zčásti ukrajinské.

77; V Evropském parlamentu připravili rezoluci proti „Severnímu proudu – 2“. Evropský parlament připravil návrh rezoluce o vztazích s Ruskem, jehož součástí je požadavek zastavit realizaci projektu.

78; Klimkin vyjádřil naději na mnohatisícové proukrajinské povstání na Krymu.

Zdroj: rusvesna.su, rusnext.ru

 1,452 total views,  1 views today

Reklama
Insert Ads Here