Zvýšení platů ve veřejné správě o 10% plošně, letos nebude

Zvýšení platů o 10% ve veřejné správě, jak to navrhly odbory, nejspíš nebude. Proti je jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak i prezident Miloš Zeman. Vláda připravuje zvýšení na příští rok u vybraných profesí.

Polepšit by si měli příští rok učitelé o 15 %, hasiči, policisté či úředníci o 6%. Odbory požadovaly plošné navýšení pro veřejnou správu o 10 %. S tím ale nesouhlasí ani Babiš, ani ministryně financí Alena Schillerová. «Odbory požadují navýšení o deset procent, což by bylo dalších pět miliard korun navíc, a shodli jsme se, že debatu sice musíme vést, ale takové navyšování platů není adekvátní,» uvedla Schillerová 21. července na tiskové konferenci v Lánech.

Premiér Babiš zároveň zopakoval, že v návrhu rozpočtu je důraz kladen na školství, důchody, investice a dopravní infrastrukturu. Podle ministryně Schillerové by začátkem srpna měly začít pravidelné debaty ministerstva financí s jednotlivými ministry o rozpočtu jednotlivých resortů.

Ministerstvo financí zároveň navrhuje omezit v rozpočtu neobsazená tabulková místa na úřadech, na něž jsou vypláceny peníze. Krácení by se podle ministryně nemělo týkat regionálního školství a parlamentních kapitol. Podle ministerstva by měla úspora činit 3,4 miliardy korun a počet míst by se snížil o 2221. Jednu z možných úspor vidí ministryně financí krácení dotací neziskovému sektoru. Vláda se chystá analyzovat, zda jsou všechny dotační programy pro neziskovky nezbytné.

Miloš Zeman se podle ministryně financí zajímal především o podklady, z nichž MF vycházelo při sestavování návrhu rozpočtu. «Shodli jsme se na tom, že veřejné finance i údaje o ekonomice jsou velmi dobré,» konstatovala Schillerová. Se Zemanem prý o jeho výhradách k navrhovanému schodku 50 miliard korun, nehovořili.

 969 total views,  1 views today

Reklama
Insert Ads Here